TBMM'nin 94. açılış yıl dönümü resepsiyonu

TBMMnin 94. açılış yıl dönümü resepsiyonu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

TBMM (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Kriptolu telefonu üreten kurumla sertifikayı üreten kurum aynı olmamalı" dedi.

TBMM'nin 94. açılış yıl dönümü resepsiyonunda gazetecilerin kriptolu telefonlarla ilgili soruları üzerine, kriptonun üretildiği yer ile sertifikanın üretildiği yerin aynı olmaması gerektiğini söyledi.

Şu anda bunun aynı olduğunu ve bunun ciddi bir güvenlik açığı yarattığını belirten Işık, "Normalde kurumların sertifikayı kendisinin üretmesi lazım. Onunla ilgili çalışmalar sürüyor" dedi.

Her türlü güvenlik açığını teker teker ortadan kaldırıldıktan sonra yüzde yüz güvenli olduğuna emin olunduğu noktada telefonların tekrar kullanıma girebileceğini kaydeden Işık, "TÜBİTAK'ta görevden almalarla ilgili kriterlerimiz var. Eğer amirinin değil de abisinin talimatını yerine getiriyorsa bunu kesinlikle TÜBİTAK'ta tutmayız. Onun dışında kişinin görüşü, duruşu, davranışı, yaşam tarzı, bunların hiç birisi bizi ilgilendirmez. İşini yapması, ülkesine bağlı olması, devletine sadık olması bizim için yetiyor" diye konuştu.

Kriptoyla ilgili "satır satır inceleme yapıldığını" ifade eden Işık, "Kriptolu telefonu üreten kurumla sertifikayı üreten kurum aynı olmamalı" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın TÜBİTAK'tan kriptoyu aldığını ancak sertifikayı kendi ürettiğini vurgulayan Işık, "Genelkurmay Başkanlığı bunu yapmış. Bu doğru bir iş. Güvenlik tedbirini almış ama özellikle diğer kurumlarda sertifikayı da TÜBİTAK üretmiş. Bu yapı da orada çöreklenmiş olunca orada ciddi bir güvenlik zaafı oluşmuş" diye konuştu.

Kriptolu telefonların dinlenmesinin kesin olduğunu, kimin ve nasıl dinlediğini araştırdıklarını belirten Işık, "Bu telefonların sanıyorum çoğu şu an kullanılmıyor. Ben mesele hiç kullanmadım kriptolu telefon" dedi.

Işık, sertifikayı Başbakanlığın, MGK'nın ya da Cumhurbaşkanlığı'nın üretebileceğini, bunun teknik bir konu olduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com