TC Kimlik numarası zorunluluğunun amacı fişlemek mi?

TC Kimlik numarası zorunluluğunun amacı fişlemek mi?
CHP İstanbul Milletvekili Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Şahin'e, "İnternete TC kimlik numarasıyla girilmesini zorunlu hale getirme çalışmalarından nasıl bir sonuç bekleniyor? Sadece bilişim suçları mı izlenecek, yoksa tüm yurttaşların internet kullanımı taki
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e, "İnternete TC kimlik numarasıyla girilmesini zorunlu hale getirme çalışmalarından nasıl bir sonuç bekleniyor? Sadece bilişim suçları mı izlenecek, yoksa tüm yurttaşların internet kullanımı takip altına alınarak kullanıcılar fişlenecek mi?" diye sordu.
 
Tanrıkulu, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bilişim suçlarını engellemek amacıyla internete şifre ve TC kimlik numarasıyla girilmesi talebini meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Önergesinde, bu talebin "sansürde sınır tanımayan" AKP hükümeti ve ona bağlı birimlerin milyonlarca internet kullanıcısına gözdağı vermekten bir amaç taşımadığını belirten Tanrıkulu, uygar ülkelerde insanlar nüfus cüzdanlarını bile her daim üzerlerinde taşımak durumunda değilken, Türkiye'de her geçen gün vatandaşlara yeni korkular, yeni yasaklar, yeni "numaralar'ın dayatıldığını ifade etti. Tanrıkulu, "Vatandaşın gündelik hayatını kolaylaştırmak maksadıyla üretilen TC Kimlik Numarası uygulaması, giderek yurttaşların tepesinde Demokles'in kılıcı gibi sallanmaya başladı. Demokratik yollarla siyasete dahil olan yurttaşların fişlendiğini zaten biliyoruz. Ancak İnternet'te de benzer bir fişlemenin talep edilmesi sansür konusunda gemin iyice azıya alındığını gösteriyor. İnternet alanındaki suçları ve suçluları tespit etmek için tüm kullanıcıları fişlemeye kalkmak ancak demokratik zihniyetten nasibini alamamakla izah edilebilir" dedi. Görünürde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün talebi olan bu sansür mekanizmasının bizzat AKP'nin zihniyeti olduğunu ifade eden Tanrıkulu, Bakan Şahin'e şu soruları yöneltti:
 
"İnternete TC kimlik numarasıyla girilmesi taleplerini nasıl karşılıyorsunuz?
İçişleri Bakanlığı ve bünyesindeki Emniyet Genel Müdürlüğü internet suçlarını önleme konusunda hâlihazırda nasıl bir yöntem izliyor ve kaç kullanıcıyı takip ediyor?
Dünyanın hangi ülkelerinde internete girmek için şahsi bilgiler veya vatandaşlık numarası girilmesi zorunluluğu bulunuyor?
İnternete TC kimlik numarasıyla girilmesini zorunlu hale getirme çalışmalarından nasıl bir sonuç bekleniyor? Sadece bilişim suçları mı izlenecek, yoksa tüm yurttaşların internet kullanımı takip altına alınarak, kullanıcılar fişlenecek mi?
Türkiye'de ayda kaç bilişim suçu işleniyor? Bu suçların kapsamı, cezası ve internet kullanıcı sayısı içindeki oranı nedir?
Yurt dışından da Türkiye'deki herhangi bir web sayfasına girmek için TC kimlik numarası uygulaması olacak mı? Örneğin bir Amerika vatandaşı, Türkiye'deki bir web sitesine nasıl girecek? Eğer yurt dışındaki internet kullanıcılarına şifre uygulaması getirilemeyecekse, yurt dışı kaynaklı bilişim suçlarını nasıl önleyeceksiniz?
Eğer dış dünyadaki tüm kullanıcılara Türkiye'deki web sitelerine girmeleri için şifre uygulaması düşünülüyorsa, bu, Türkiye'yi dış dünyaya kapatmak anlamına gelmez mi?
Suçları önlemek için tüm yurttaşları potansiyel suçlu olarak görmekten ne zaman vazgeçmeyi düşünüyorsunuz?"
(NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com