TCMB mart ayı Para Politikası Kurulu kararları

TCMB mart ayı Para Politikası Kurulu kararları
Burgan Yatırım Başekonomisti Bürümcekçi: "PPK'da sıkı duruşun korunacağı mesajının tekrarlanmasını olumlu ancak mevcut dengeleri değiştirmeyecek bir gelişme olarak okuyoruz"

İSTANBUL (AA) - Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında sıkı duruşun korunacağı mesajının tekrarlanmasını olumlu ancak mevcut dengeleri değiştirmeyecek bir gelişme olarak okuduklarını ifade etti.

TCMB'nin mart ayı PPK toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme kararının ardından değerlendirmelerde bulunan Bürümcekçi, toplantıda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 10'da, marjinal fonlama oranını yüzde 12'de, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11,5'te ve borçlanma faiz oranını yüzde 8'de korunduğunu anımsattı.

Bürümcekçi, para politikası duruşuna ilişkin mesaj cümlesinin para politikasındaki sıkı duruşun süreceğine işaret ettiğini belirterek, kurulun temel ekonomik büyüklüklere ilişkin değerlendirmelerinde ufak değişiklikler bulunduğuna dikkati çekti.

Kurulun, sıkı para politikası duruşunun, alınan makroihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımlarının etkisiyle, kredi büyüme hızlarının yavaşlamaya devam ettiğini belirttiğini aktaran Bürümcekçi, şunları kaydetti:

"Kurul, bu doğrultuda 2014 yılı ilk çeyreğine dair açıklanan verilerin özel kesim yurt içi nihai talebinin ivme kaybına işaret ettiğini belirtmektedir. Buna karşılık, yurt dışı talepteki toparlanmanın da etkisiyle net ihracatın büyümeye olumlu katkı yapması beklenirken, bu durumun iç talep zayıflığını kısmen telafi edebileceği mesajı verilmektedir. Ayrıca, 2014 yılında cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceği de belirtilmektedir. Öte yandan, enflasyona ilişkin olarak Kurul, baz etkisinin de katkısıyla hazirana kadar enflasyondaki yükselişin devam edebileceğini ve bu süreçte enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının yakından izleneceğini vurgulamıştır."

Bürümcekçi, şubat toplantısı sonrasında likidite ayarlamasının gecelik faizleri yükselttiğini ancak Türk Lirası'nı (TL) güçlenme eğilimine sokmada yeterli olmadığını vurguladı.

PPK'da sıkı duruşun korunacağı mesajının tekrarlanmasını olumlu ancak mevcut dengeleri değiştirmeyecek bir gelişme olarak okuduklarını kaydeden Bürümcekçi, şunları aktardı:

"TL'nin seyri açısından günlük döviz satım ihalelerine nisan ayındaki PPK'ya kadar hangi miktarlarla devam edileceği de önemli olacaktır. Ocak’ta 100 milyon, Şubat-Mart döneminde ise 50 milyon dolar düzenli günlük ihalelerle satılmıştı. Ayrıca, TCMB'nin bir süredir tüm fonlamayı bir haftalık repo ile karşılamayarak sınırlı boyutta olsa da bankaları PY imkanından borçlanmaya zorlaması sayesinde BIST interbank repo faizleri ve kısa vadeli swap faizleri yüzde 12 seviyesine yakın oluşmaktadır. TCMB geçerli olan likidite koşullarında önümüzdeki günlerde sıkılaştırıcı yönde değişikliğe giderse (örneğin fonlamanın haftalık repodan karşılanan kısmının daha da azaltılması gibi) bu da TL açısından pozitif bir gelişme olacaktır."

 

- "Günlük likidite yönetimi, temel para politikası enstrümanı olmaya devam edecek"

 

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti Ali Çakıroğlu da TCMB'nin piyasa beklentilerine paralel olan bugünkü faiz kararının, sıkı para politikası duruşunun gelecek dönemde de devam edeceğine işaret ettiğini belirterek, kararın günlük likidite yönetiminin temel para politikası enstrümanı olmaya devam edeceğini gösterdiğini kaydetti.

Çakıroğlu, enflasyon ve TL'deki gelişmelerin bankanın politika fonksiyonunun temel belirleyicileri olacağı yönündeki düşüncelerini dile getirerek, "TL'deki değer kayıplarının devam etmesi durumunda TCMB'nin öncelikli olarak haftalik repo ihaleleriyle sağladığı fonlamayı kısıp, bankacılık sistemine gecelik borç verme penceresinden kaynak sağlayabileceğini hatırlatıyoruz. Piyasalar açısından bakıldığında ise bugünkü faiz kararının önemli bir etki yaratmayacağı kanaatindeyiz" değerlendirmelerini yaptı.

Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı ise TCMB'nin önden yüklemeli faiz artırımlarını ölçülü artışlara göre daha etkin bulduğu düşünülecek olursa, "bekle-gör" eğiliminin ani ve kalıcı şoklar olmadığı sürece sürdürülmesini beklediklerini belirtti.

Tokalı, faiz kararıyla birlikte yayımlanan notta da küçük ifade değişiklikleri dışında genel görüş ve öngörülerin korunduğunu aktararak, "Para politikasının önümüzdeki dönem seyrinde, enflasyon görünümündeki risklerin ne yönde seyredeceği, politik risklerin finansal ve ekonomik dengelere etkisi, küresel para politikalarının iç dengeler üzerindeki kalıcı yansımaları belirleyici olacak" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com