TCMB Şubat Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu

TCMB Şubat Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu
Rapordan:

İSTANBUL (AA) - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, şubat ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,43 oranında arttığı ve yıllık enflasyonun sınırlı bir yükselişle yüzde 7,89 düzeyinde gerçekleştiği belirtilerek, döviz kurunun gecikmeli etkileri sonucu çekirdek enflasyon göstergelerinde belirgin bir yükseliş gözlendiği kaydedildi.

TCMB Şubat Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, şubat ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,43 oranında arttığı ve yıllık enflasyonun sınırlı bir yükselişle yüzde 7,89 düzeyinde gerçekleştiği hatırlatıldı. Döviz kurunun gecikmeli etkileri sonucu çekirdek enflasyon göstergelerinde belirgin bir yükseliş gözlendiği aktarılan raporda, gıda fiyatlarındaki olumsuz seyir ve döviz kuru hareketlerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinin bir süre daha yüzde 5 hedefin üzerinde seyredeceğinin tahmin edildiği vurgulandı.

Rapora göre, bu dönemde Özel Kapsamlı TÜFE Göstergesi-H (ÖKTG) ve ÖKTG-I endekslerinin yıllık artış oranı önceki aya kıyasla sırasıyla 0,93 ve 0,84 puan artarak yüzde 8,63 ve yüzde 8,43 ile tüketici yıllık enflasyonunun üzerinde gerçekleşti.

Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, temel mal ve hizmet gruplarının katkısı sırasıyla 0,31 ve 0,12 puan artarken gıda ile enerji gruplarının katkısı sırasıyla 0,19 ve 0,10 puan azaldı.

Şubat ayında hizmet fiyatları yüzde 0,77 oranında artarken grup yıllık enflasyonu 0,38 puanlık yükselişle yüzde 8,34 oldu. Bu dönemde yıllık enflasyon, haberleşme dışındaki tüm alt
gruplarda artış kaydetti.

Özellikle, lokanta-otel grubunda (yiyecek hizmetleri fiyatlarına bağlı olarak) yıllık enflasyon yüzde 11,72 ile 2009 yılının ilk çeyreğinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Yiyecek hizmetleri fiyatlarının seyrinde son dönemde belirli gıda ürünleri fiyatlarında kaydedilen yüksek artışların da katkısı gözlendi. Mevsimsellikten arındırılmış veriler hizmet grubu enflasyonunun ana eğilimindeki yukarı yönlü seyrin şubat ayında da sürdüğüne işaret etti.

 

- "Giyim fiyatları mevsimsel ortalamalarının altında azaldı"

 

Temel mal grubu yıllık enflasyonu şubat ayında 1,28 puanlık belirgin bir artışla yüzde 8,39'a yükseldi. Bu gelişmede, Türk lirasındaki değer kaybının yansımaları ile yükselen dayanıklı tüketim malları fiyatları belirleyici oldu. Otomobil ve beyaz eşya fiyatları yüksek oranlı artış eğilimini koruyarak bu dönemde sırasıyla yüzde 6,25 ve 1,99 oranında arttı. Giyim fiyatları ise mevsimsel ortalamalarının altında azaldı, grup yıllık enflasyonu yüzde 5,52'ye yükseldi. Mevsimsellikten arındırılmış veriler temel mal grubu enflasyonunda önceki aya kıyasla daha yüksek bir ana eğilime işaret etti.

Şubat ayında enerji fiyatlarında belirgin bir değişim gözlenmedi. Su fiyatlarındaki yüzde 1,13'lük artışa karşın, tüp gaz ve yurt içi akaryakıt fiyatlarında düşüş kaydedildi. Sonuç
olarak, enerji grubu yıllık enflasyonu üç aylık artışın ardından 0,68 puan azalarak yüzde 4,73'e geriledi.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 0,84 puanlık düşüşle yüzde 10,05'e geriledi. Bu gelişmede ocak ayında oldukça yüksek bir oranda artan işlenmemiş gıda
fiyatlarında kaydedilen kısmi düzeltme belirleyici oldu. İşlenmemiş gıda fiyatlarında bu dönemde kaydedilen yüzde 1,47 oranındaki azalışta sebze fiyatları etkili olurken, sebze dışında
kalan işlenmemiş gıda fiyatları olumsuz bir görünüm çizdi.

Taze meyve-sebze dışı işlenmemiş gıda fiyatlarında yıllık artış oranı yüzde 24,21 oldu. Son dönemde mevsim normallerine kıyasla düşük seyreden yağışların etkisiyle benzer bir görünüm (aylık bazda yüzde 1,65 oranında artan) işlenmiş gıda fiyatlarında da görüldü. Bu grupta, fiyat artışlarının ekmek-tahıl, katı-sıvı yağ ve işlenmiş et ürünlerinde daha belirgin olmakla birlikte alt grupların geneline yansıdığı dikkati çekti. Sonuç olarak, işlenmiş gıda fiyatları yıllık enflasyonu 1,41 puan artarak yüzde 9,42'ye yükseldi, işlenmiş ve işlenmemiş gıda enflasyonu arasındaki fark azaldı.

 

- Yİ-ÜFE

 

Yurt İçi (Yİ) - ÜFE, şubat ayında yüzde 1,38 oranında arttı ve grup yıllık enflasyonu 1,68 puan yükselerek yüzde 12,40 oldu. Türk lirasında gözlenen değer kaybının gecikmeli etkilerine bağlı olarak imalat grubu geneline yayılan fiyat artışları yavaşlamakla birlikte sürdü. Bu dönemde özellikle gıda, tekstil, motorlu kara taşıtları ve petrol ürünleri fiyatlarında yüksek oranlı artışlar gözlendi. Petrol ve ana metal hariç tutulduğunda da imalat sanayi enflasyonu ana eğiliminin yükseldiği gözlendi.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde şubat ayında tüm alt grupların yıllık enflasyonundaki yükseliş devam etti. Özellikle dayanıksız ve sermaye malı yıllık enflasyonları son beş yılın en yüksek seviyelerine (sırasıyla yüzde 11,95 ve 15,98) ulaştı. Sonuç olarak, özellikle Türk lirasındaki değer kaybıyla 2013 yılının ikinci yarısından itibaren imalat sanayi fiyatlarında
gözlenen yüksek oranlı artış eğilimi, gelecek dönemde tüketici fiyatları üzerinde maliyet yönlü baskıların sürebileceğine işaret etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com