TDK Başkanı Kaçalin DPÜ’de

TDK Başkanı Kaçalin DPÜ’de
(TDK) Başkanı Prof.Dr. Mustafa S. Kaçalin Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda DPÜ’lü akademisyen ve öğrencilerle bir araya gelerek Türkçe ve Yabancı Dil eğitimi üzerine bir söyleşi

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof.Dr. Mustafa S. Kaçalin Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda DPÜ’lü akademisyen ve öğrencilerle bir araya gelerek Türkçe ve Yabancı Dil eğitimi üzerine bir söyleşi yaptı. 
Fizik, kimya gibi branşlarda eğitimin Türkçe olmasının önemli olduğunu kaydeden TDK Başkanı Prof.Dr. Mustafa S. Kaçalin, “Fiziğin dili Türkçe olmalı ki o bilimde yetişen kişi bir ticari aracın prospektüsünü, tarifesini Türkçeden okursa Türk firmasından satın alır. Türkçesi üzerinden fiziği öğrenirse Türk fizikçileriyle birlikte olur, Türk sanayisi, Türk fiziği ile gelişir. Türk Edebiyatını yabancı dille yaptığınız zaman Türk Edebiyatı dünyaya tanınır. Fiziği Türkçe yaparsak biz kazanırız. Bu bilim dillerini Türkçe yapmak tercihindeyim.” şeklinde konuştu.
Türk Dil Kurumunun sözlük ile ilgili çalışmalarına da değinen Prof.Dr.Kaçalin şöyle konuştu: “Sözlük bir kelime listesi değildir. Kelime listesi olmadığı için kolay kolay sözlük çalışmaz. Sözlükte kelimelerin çok olması belki mühimdir aradığım her kelimeyi buldum demek için mühim. Yoksa sayı ile öğünmenin bir anlamı yok. Esas olan konuşulan dildeki kelimelerin bizim zihnimizde izah dilmiş olması, berrak olması ve münasebetlerinin problemsiz olmasıdır. Bu da kelime atarak değil kelime kazanarak olur.”
TDK Başkanı Prof.Dr. Mustafa S. Kaçalin söyleşide öğrenci ve akademisyenler gelen soruları da cevapladı.
Söyleşiyi Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr.Osman Genç, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Kaan Erarslan da ilgiyle izledi. Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Kaan Erarslan TDK Başkanı Prof.Dr. Mustafa S. Kaçalin’i Dumlupınar Üniversitesi’nde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Üniversite anı tabağı takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com