Tecavüz davasında utandıran karar

Tecavüz davasında utandıran karar
Bursa'da kayınpederinin ördeğine tecavüz ettiği iddia edilen adama, 437 lira para cezası kesildi.

Geçen yıl 12 Eylül'de merkez Osmangazi ilçesinde meydana gelen olayda, kayınpederinin evine alkollü olarak gelen A.Ç. (53), terasta yatacağını söyleyerek üst kata çıktı. Sabah kümeste bulunan ördeğine yem vermek isteyen S.A. (78), ördeklerden birinin yürüyemediğini gördü. Damadının yattığı yataktaki kanları gören yaşlı adam, polisi arayarak, ördeğine tecavüz edildiğini ileri sürdü.

HAYVANA TECAVÜZ SUÇU YOK

Olayla ilgili savcılık soruşturma başlatırken, tecavüz, gelen DNA raporlarıyla kesinlik kazandı. Fakat TCK'de hayvanlarla cinsel ilişkiye girenlerle alakalı bir hüküm olmadığı için dosya, görevsizlik kararıyla Kabahatler Bürosu'na gönderildi. Kabahatler Bürosu da, bu hususta verilecek idari para cezasının, yasa gereği bakanlık tarafından uygulanacağını belirterek, dosyayı Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne gönderdi. Buranın da Orman ve Su işleri Bakanlığı Bursa İl Müdürlüğü'ne gönderdiği dosya kapsamında şüpheliye, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 14-j maddesi gereği 437 lira para cezası kesildi.

'BİZDE HAYVAN HAKLARI YOK'

Verilen cezayı değerlendiren Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Ümran Babacan, "Bu karar, '21. yüzyılda hayvan haklarında ülkemiz nerede?' sorusunu da akıllara getirmiştir. 21. yüzyılda artık bugün reddedemeyeceğimiz hayvan hukukundan bahsetmek gerekirse, dünyada hayvan mutluluğu ve refahı üzerinde çalışmalar yapılırken bizde ise haklar esasına bir türlü geçemedik. Hak kavramına; acı çekmeme, zulüm görmeme, işkenceye uğramama, yaşamını devam ettirme, gereksiz yere öldürülmeme ve tecavüze uğramama hakkı girmektedir" dedi.

"BİR AN ÖNCE HAYVAN HAKLARINI KORUYAN BİR KANUN ÇIKARTILMALIDIR"

Mukayeseli hukukta sevimli hayvanların can olarak görüldüğünü ifade eden Babacan, "Avrupa'da hayvanlara karşı işlenen suçlardan dolayı, hürriyeti bağlayıcı cezalar vardır. Bizde ise henüz böyle bir yaptırım bulunmamaktadır. Hala hayvanlara karşı işlenen suçlarda Kabahatler Kanunu'ndan çıkarılıp Türk Ceza Kanunu'na sokulmamıştır. Suçların işlenmesini önlemek için cezaların caydırıcı olması gerekir. Ülkemizde hayvanlara yönelik işlenen suçlarda hürriyeti bağlayıcı cezai yaptırımların olması, cezanın ertelenmemesi, adli sicile işlenmesi, bu suçların azalmasında önemli rol oynayacaktır. Hayvan hakları siyasetin üstünde olan insani bir konudur. Bunun için sivil toplum örgütleriyle beraber çalışarak hayvan haklarını gerçekten koruyan bir kanun bir an önce çıkarılmalıdır" diye konuştu.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com