Tecavüz Sahnelerine Sert Tepki!

Tecavüz Sahnelerine Sert Tepki!
Bugün 07:00 CumaBakan Arınç, RTÜK'ün programında konuştu, taciz ve tecavüz sahnelerine tepki gösterdi..

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, son günlerde artan taciz ve tecavüz sahnelerinden şikayet etti. Kadının içi boşaltılmış bedene indirgendiğini söyleyen Arınç, kadın programlarında gelinen noktayı ise "vahim" sözleriyle anlattı!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Başkan Yardımcısı statüsüyle ev sahipliği yaptığı, Akdeniz Düzenleyici Otoriteler Ağının 12. Genel Kurulu, Devlet Bakanı Bülent Arınç'ın katılımıyla Legacy Ottoman Hotel'de başladı. İki gün sürecek toplantının sonunda, dönem başkanlığı görevini bir yıl süreyle RTÜK devralacak.

Toplantıda konuşan Bülent Arınç, yapılan araştırmalara göre, kadınların haberlerde bireysel varlığı olmayan, eş-fedakar anne, konu mankeni ve cinsel nesne olarak sunulduğunu söyledi. Medyada erkek egemen bir yapının olduğunu aktaran Arınç, "Kadınların medyada, muhabir, kameraman, yazar ve foto muhabiri olarak çalışıyor. Buna karşılık, söz konusu medya kuruluşunun yayın politikasını belirleme noktasında maalesef kadınlara yeterince yer verilmiyor." dedi.

TACİZ VE TECAVÜZ SAHNELERİNE TEPKİ


Bazı televizyon prodüksiyonlarında, cinsellik, şiddet, ayrımcılık, genel ahlak kurallarına ve toplumun moral değerlerine karşı son derece olumsuz bir dil kullanıldığını belirten Arınç, şiddetin de cinselliğin de kadın üzerinden işlendiğini söyledi. Bu dilin kadınları 'bedene' indirgediğini ifade eden Arınç şöyle konuştu:

 "Son dönemlerde ekranlarımızı dolduran yerli dizilerin nerede ise tamamında kadınlar 'içi boşaltılmış, değersizleştirilmiş' bir eşyaya dönüştürülmüştür. İhanet eden, evlilik dışı ilişkiler kuran, yuva dağıtan, temel değerleri hiçe sayan bir profil ile anne, hayat arkadaşı daha da ötesi herkes gibi bir insan olan kadın bütün bu masum ve kutsal özelliklerinden ayrıştırılmaktadır ya da tam tersi, dayak yiyen, zulme uğrayan, taciz edilen daha da ötesi dakikalarca tecavüze uğratılan, aşağılanan bir dil ile zavallı, acınası bir yaratığa dönüştürülmektedir.'' diye konuştu.

ARINÇ KADIN PROGRAMLARINA DA ÇATTI

Kadın programlarının bu dizilerden daha vahim olduğuna dikkat çeken Arınç sözlerini şöyle tamamladı:

"Toplumdaki en uç örnekler konu ediniliyor. Şiddet, gözyaşı, her türlü sapkın ilişki aleni bir şekilde ortaya dökülmektedir. Hiçbir eğitici ve öğretici yanı olmayan o programlarda da sabahtan akşama kadar, şiddetin, genel ahlaka aykırı davranışların adeta propagandası yapılmakta ve bunlar adeta meşrulaştırılmaktadır. Evlerimizde hayat arkadaşlarımız, çocuklarımızın anneleri, iş hayatımızda mesai arkadaşlarımız, dostlarımız olan kadınlara yönelik bu dil ve bu anlatım tarzı kadınlardan daha çok inanın bizleri rahatsız etmektedir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com