Tecavüz Sanığını Kadınlar Savundu!

Tecavüz Sanığını Kadınlar Savundu!
Tecevüzden yargılanan Assange'a iyi haber...

İsveç'deki tecavüz suçlamaları nedeniyle İngiltere'de tutuklanan Assange'ın 240 bin sterlin kefaletle serbest kalmasına karar verildi. Mahkemenin şartlı tahliye kuralları, pasaportunu teslim etmesini ve elektronik kelepçe takmasını öngörüyor. Hürriyet, duruşmayı mahkeme salonunda izleyen tek Türk gazetesi oldu.

GİZLİ belgeleri sızdıran WikiLeaks'in kurucusu olması sebebiyle “Bay Sızıntı” olarak anılan Julian Assange (39), geçici bir süre için kısmen rahatladı. İsveçli iki kadının hakkındaki tecavüz ve cinsel taciz suçlaması nedeniyle İngiltere'de bir haftadır tutuklu bulunan internet aktivisti dün Londra'da mahkemeye çıkarıldı. Yargıç, Avustralyalı Assange'ın 240 bin Sterlin kefaletle serbest kalmasına karar verdi. Ancak bu serbesti, tamamen özgür kalması anlamına gelmiyor. Mahkeme, Assage'ın elektronik kelepçeyle ev hapsine alınmasına karar verirken, pasaportuna da el koyacak. Ayrıca İsveç'in karara itiraz etmesi bekleniyor. Eğer İsveç itiraz etmezse, Bay Sızıntı, 11 Ocak'ta yeniden hakim karşısına çıkacak. Assange, İsveç'e sınırdışı edilmemesi için verdiği mücadeleyi de sürdürecek. El Cezire, ABD'de de Assange'ın WikiLeaks dosyaları nedeniyle bu ülkeye sınırdışı edilmesini sağlamak üzere bir büyük jüri kurulduğunu öne sürdü.

Ünlü kadın destekçiler

Assange'ın mahkemesi, büyük ölçüde gazeteciler ve ona destek veren kişilerden oluştu. Mahkeme başkanı beklenmedik bir şekilde, “Twitter'dan mesaj yayınlamak amacıyla telefonları açık tutmak serbest” dedi. Assange'ı destekleyen isimler arasında, kadın figürlerin çokluğu dikkati çekti. Salonunda bulunan, merhum Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun yeğeni Fatma Butto, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, “Sadece bu dava için Londra'ya geldim” dedi. Butto'nun yanısıra Rolling Stones grubunun solisti Mick Jagger'ın eski karısı Bianca Jagger, ünlü İngiliz sosyeliti Jemima Khan ve İngiltere Lordlar Kamarası üyesi Helena Kennedy de salondaydı. WikiLeaks'in patronuna destek veren bir diğer kadınsa, hem salonda bulunan hem de oğluyla telefonda konuşan annesi Christine
Assange oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com