Tecavüz skandalında 2.şok

Tecavüz skandalında 2.şok
Pozantı M Tipi Cezaevi'nde tutuklu çocuklara yönelik taciz ve tecavüz iddiaları büyük tepki toplarken, Adalet Bakanlığı'nın cezaevi yöneticilerini terfi ettirdiği ortaya çıktı.

Cezaevinde inceleme yapan CHP heyetinde yer alan Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, cezaevi yönetiminin sorumluluğunun çok büyük olduğunu ancak, en büyük ihmalin Adalet Bakanlığı’nda olduğunu söyledi. Cezaevindeki olaylarla ilgili 12 Temmuz 2011’de Adalet Bakanlığı ile TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Adana Valiliği’ne şikâyet gittiğini belirten Ağbaba, “Hiçbir inceleme yapılmıyor. Ne zaman geçen hafta basında yer aldı, bakanlık da incelemeye başlıyor. Ama en ilginci şu: Olaydan haberi olan Bakanlık, cezaevi müdürünü Ankara’ya tayin ederek terfi ettiriyor” dedi.

Şartlar çok yetersiz

‘Taş atan’ çocukların tutulduğu ve halen 201 çocuğun kaldığı Pozantı M Tipi Cezaevi’nde yaşanan taciz ve tecavüz iddiaları kamuoyunun ilgisini de bu cezaevine yöneltti. Tahliye olan 10 çocuğun cezaevinde yaşadıklarının basında yer almasının ardından CHP ve BDP harekete geçti. Olayın duyulmasının hemen ardından Pozantı’ya giden BDP Van Milletvekili Nazmi Gür’e kapatılan cezaevinin kapısı CHP heyetine açıldı. Sivil toplum örgütleriyle ve şikâyetçilerle görüşen Gür, hazırladığı dosyayı Adalet Bakanlığı ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na sundu.

Milletvekilleri Melda Onur, Nurettin Demir, Özgür Özel, Ümit Özdemir ve Veli Ağbaba’dan oluşan CHP heyeti ise dün Pozantı, Adana ve Mersin’e giderek incelemelerde bulundu. Heyet rapor hazırlayarak konuyu Meclis gündemine getirecek. Cezaevine uzman pedagog ve psikologların gelmesi gerektiğini belirten CHP’li Ağbaba, “Cezaevinde büyükler ve küçükler bir arada kalıyor. Cezaevi şartları da idarenin şartları da çok yeterli değil” dedi.

Tecavüz skandalı mektuplarla ortaya çıktı

İddiaları gündeme getiren yaşları 13-17 arasındaki 7 çocuğun, cezaevinde yaşadıkları ve duyduklarını el yazılarıyla yazdıkları sayfalar ortaya çıktı.

Adana'nın Pozantı İlçesi'ndeki 282 kişi kapasiteli Pozantı M Tipi Çocuk Cezaevi'ndeki tutuklular arasında tecavüz, taciz ve işkence iddiaları savcılıkça soruşturulurken, bu iddiaları gündeme getiren yaşları 13-17 arasındaki 7 çocuğun, cezaevinde yaşadıkları ve duyduklarını el yazılarıyla yazdıkları sayfalar ortaya çıktı.

Mersin'de yasadışı eylemlerde polise taş ve molotofkokteyli attıkları iddiasıyla tutuklandıktan sonra Pozantı M Tipi Çocuk Cezaevi'ne konulan ve bir süre sonra tahliye olan H.G, Y.S, E.K, H.B, H.Ç, M.D ve Ö.K, geçen yıl mayıs ayında İHD Mersin Şubesi'ne topluca başvurdu. Çocuklar, cezaevinde uğradıklarını iddia ettikleri şiddet ve tecavüz duyumlarını derneğin matbu başvuru formuna kendi el yazıları ile yazdıkları anlaşıldı.

İki çocuk tecavüzleri anlattı

Cezaevinde işkenceye uğradıklarını yazan çocuklardan Ö.K ve M.D.'nin dernekteki el yazılı ifadelerinde ,"Cezaevinde cinsel taciz ve tecavüz olayları sürekli oluyordu. A-10 koğuşunda Ahmet D.'nin, A-3'te Kemal Y.'nin, diğer mahkumlara karşı cinsel tacizde bulunduklarını duyduk. Özellikle Mehmet T.'nin A-3 koğuşunda tecavüze uğradığını duyduk. C-7 koğuşunda Fırat M. A-3'te yattığı zamanda, Mehmet T.'ye tecavüz edildiğini söyledi" diye iddiaları bulunuyor.(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com