TEDAY: "Hükümet, TL'den sonra 30 bin engelli alımından da bir sıfır attı"

TEDAY: "Hükümet, TL'den sonra 30 bin engelli alımından da bir sıfır attı"
TEDAY Genel Başkanı Boztaş, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in 29 Nisan’da yapılacak olan Özürlü Memur Seçme Sınavı sonuçlarına göre sadece 3 bin 512 engellinin işe alınacağını söylemesine tepki gösterdi.

Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İlimdar Boztaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in 29 Nisan’da yapılacak olan Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) sonuçlarına göre sadece 3 bin 512 engellinin işe alınacağını söylemesine tepki göstererek, daha önce işe alım için telaffuz edilen rakamın 30 bin olduğunu söyledi. Boztaş, “Hızını alamayan hükümet TL’den sonra 30 bin engelli alımından da bir sıfır attı” dedi.

TEDAY Başkanı Boztaş, Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in yaptığı açıklamayla engellilerin hayallerini yıktığını bildirdi. Boztaş, “Bilindiği üzere 29 Nisan’da ÖMSS sınavı olacak. 4 Nisan tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik TBMM’de yaptığı bir konuşma sırasında; ÖMSS Sınavının 29 Nisan 2012’de yapılacağını ve 3 bin 512 engellinin alınacağını söylemiştir. Ama daha önceden bakanlar Faruk Çelik, Fatma Şahin ve Hayati Yazıcı’nın yanı sıra çok sayıda yetkili defalarca farklı rakamlar açıklamışlardı. Engelliler işe girebilmek için çok umutlanmıştı . Devletimizin bizi önemsediğini görerek çok sevinmiştik. İşte bu açıklamalarda sayın yetkililer; ilk başlarda sırasıyla 49 bin, 31 bin, 28 bin, 23 bin ve en son olarak 20 bin alımın olacağı konusunda beyanatlarda bulundular ve bu alımların tek seferde yapılacağını, Haziran ayında 30 bin kişinin işe alımının sonlandırılacağını defalarca tekrar etmişlerdir. Ancak gelinen şu son nokta, bizim için çok büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. Son açıklamaya göre 3 bin 512 kişi işe alınacak denmiş ve maalesef sıfırlar atılarak kadrolar kuşa çevrilmiştir” diye konuştu.

Sırf bu açıklama nedeniyle bazı engelli arkadaşlarının umudu ve şevkinin kırıldığını ve çalışma isteklerini yitirdiklerini söyleyen Boztaş, bazı arkadaşlarının ise sınava girmekten bile vazgeçtiklerini ileri sürdü. Boztaş, “Biz engelliler olarak Devletimizin bize gerekli önemi verdiğini ve bizim için bir şeyler yapmaya çalıştığını, Bakanlarımızın verdiği sözlerin boş çıkmamasını görmek istiyoruz .Kamuda engelli istihdam oranı yüzde 4’dür. Hesapların bu oran üzerinden yapılması gereklidir. Bu zamana kadar yazılan, çizilenler sadece memur kadroları üzerinde oluşmuştur. Kamu işçiliğinde de yüzde 4 oranında hakkımız vardır. İşçi statüleri konu dahi edilmemektedir” dedi.

Boztaş işçi ve memur kadrolarına bir bütün olarak bakıldığında Türkiye’de kamu dairelerinde yaklaşık 50 binin üzerinde kadro olduğunu ifade ederek, haklarının korunması gerektiğinin altını çizdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com