Tedbir 6 gün gecikince milyarlar uçtu

Tedbir 6 gün gecikince milyarlar uçtu
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonun 2. dalgasında şok bir gelişme yaşandı.

İkinci dalga ‘Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nda adı geçen 7 işadamı ve 2 şirket için 25 Aralık günü alınan ihtiyati tedbir kararı, 6 gün gecikmeyle uygulandı.
 
Yurt Gazetesin’in haberine göre 31 Aralık'ta Türkiye genelindeki tüm bankalar, tapu daireleri, vergi daireleri ve noterlere ihtiyati tedbir kararı gönderildi. 6 günlük bu süre içinde milyarlarca liralık hesapların yurt dışına kaçırıldığı iddia edildi.
 
 
İkinci dalga ‘Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nda adı geçen 7 işadamı ve 2 şirket için 25 Aralık günü alınan ihtiyati tedbir kararı, olay medyada duyurulduktan 6 gün sonra 31 Aralık'ta Türkiye genelindeki tüm bankalar, sanayi odaları, ticaret odaları, tapu daireleri, vergi daireleri, trafik denetleme şube müdürlükleri ve noterlere gönderildi. Dün itibariyle de 7 işadamı ve 2 şirkete ait  tüm hisselere tedbir geldi. 25 Aralık'la 31 Aralık arasındaki 6 günlük sürede, bu işadamlarına ve iki şirkete ait milyarlarca liralık hesapların yurtdışına kaçılıdığı iddia ediliyor.
 
SAVCI GÖREVDEN ALINMIŞTI
 
Soruşturmadan alınan İstanbul Cumhuriyet Savcısı  Muammer Akkaş’ın ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak’, ‘ihaleye fesat karıştırmak’, ‘nüfuz ticareti’, ‘rüşvet’, ‘kamu malına zarar vermek’ suçları üzerinden yürüttüğü 2’nci soruşturmada, BİM AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Latif Topbaş, Usame Kutub, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Ömer Faruk Kalyoncu, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Türk Telekom Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Tivnikli ve Cengiz Aktürk’ün mal varlıklarına tedbir konulmasına karar verilmişti. Nöbetçi özgürlük yargıcı Süleyman Karaçöl ayrıca Kalyon Grubu tarafından kurulan ve geçtiğimiz günlerde Sabah ile ATV’yi satın alan Zirve Holding ile yatırım danışmanlık şirketi olarak faaliyet gösteren ve Cengiz Aktürk’e ait olduğu bilinen Bosphorus 360’ın mal varlıklarına da tedbir konulması kararı almıştı.
 
'HESABI VERİLMELİDİR'
 
İhtiyati tedbir kararının alındığı 25 Aralık 2013 ile uygulandığı 31 Aralık 2013 arasındaki altı günlük sürede şirketlerin para ve mal hareketlerinin incelenmesi gerektiğini kaydeden, CHP Kriz Masası Başkanı Aykut Erdoğdu, “Geç kalmış bir karar. Nakit kaçtı. Yine de karar ümit verici” derken, MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural ise, "Kararı etkisiz hale getirmek için fırsat verildi. Türk halkına bu kararın infazının (uygulanmasının) neden geciktirildiğinin hesabı verilmelidir” diye konuştu.
 
TİVNİKLİ HAKKINDA SORU ÖNERGESİ
 
Mal varlıklarına tedbir konulan ve Becerikli Abdullah lakabı ile tanınan Abdullah Tivnikli, Kuveyt Türk Başkan Yardımcısı ve Türk Telekom Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak tanınıyor. Tivnikli’nin Bankacılık Kanunu'nun 50. Maddesini çiğnediğine ilişkin CHP Milletvekili Aytun Çıray, Devlet Bakanı Ali Babacan’a, tedbir kararının verildiği 25 Aralık’ta soru önergesi vermişti.
 
CHP’li Aytun Çıray verdiği soru önergesinide yer alan bazı sorular şöyle:
 
*Bankacılık Kanunu’nun 50. maddesine göre; bankalar, kendi yönetim kurulu üyelerinin sermayesinin yüzde 25’i ya da fazlasına sahip oldukları şirketlere ‘her ne şekilde olursa olsun’ kredi açamıyorlar. Abdullah Tivnikli’nin yönetim kurulu başkan yardımcısı olduğu Kuveyt Türk’ün, Tivnikli’nin birkaç şirket üzerinden yüzde 30 oranında dolaylı ortağı olduğu Dicle Enerji Yatırım’a kredi vermesi hukuki midir? Değilse BDDK bu konuda işlem yapmış mıdır?
 
*Kuveyt Türk Bankası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Tivnikli hakkında savcılıklarca bankacılık faaliyetleri nedeni ile soruşturma açılmış mıdır? BDDK böyle bir kredinin Dicle Enerji Yatırım’a verilmesini uygun görmüşse bu karar oybirliği ile mi alınmıştır, muhalefet oyu vererek şerh koyan üye var mıdır?
 
*Abdullah Tivnikli’nin Muhammed Hariri ve Saudi Oger ile ilişkileri nedir? AKP’li siyasetçilerden kimlerle ilişkisi vardır?
 
*Sayın Kılıçdaroğlu, “Niçin kurumlar vergisi oranını, özelleştirmeden önce indirmediniz de özelleştirme bittikten sonra indirdiniz? Bunun karşılığında kim ne kadar çıkar sağladı? Sağlanan bu çıkar, birilerinin sermaye payı olarak mı düşünülmüştür?” diye sormuştu. Bu soruların cevapları aydınlandı mı? Abdullah Tivnikli’nin ağabeyi Fahrettin Tivnikli, İstanbul’da hangi cemaatin liderinin damadı ve Tivnikli ailesinin kimlerle, nasıl ortaklıkları var?
 
MALLARINA TEDBİR KONULAN İŞADAMLARI
 
MEHMET CENGİZ: Rizeli işadamı Mehmet Cengiz, 1980’de altyapı, taahhüt işleriyle başladığı iş yaşamını 1990'larda turizm yatırımlarıyla devam etti. 2004 yılında da Eti Bakır A.Ş.’yi ardından Eti Alüminyum’u alarak madencilik sektörüne adım attı. Bugün inşaat, turizm, madencilik, enerji, sigorta ve havacılık sektörlerinde faaliyetlerini sürdürüyor.
 
Mehmet Cengiz, Limak ve Kolin ortaklığı ile Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketinin de sahibi. Limak ve Kolin'in yanı sıra Kanyon ve MaPa ile birlikte 3. Havalimanı ihalesini de kazanmıştı. Yine üç ortak Akşam Gazetesi, SkyTürk360 ile radyo ve dergileri 60 milyon dolara alacaklarını açıklamış ancak daha sonra bundan vazgeçmişlerdi.
 
CENGİZ AKTÜRK: Bosphorus 360 adlı şirketin yönetim kurulu üyesi olan Cengiz Aktürk, esasen Secdem Seccadeleri markasıyla tesettür giyime odaklanan tekstilci olarak biliniyor.
 
ÜSAME KUTUB: Üsame Kutub adına İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı tek şirket Aeros Dış Ticaret olarak gözüküyor. Kutub'un Cengiz Aktürk ile ortak olduğu bu şirket Eylül 2012'de kurulmuş.
 
ORHAN CEMAL-ÖMER FARUK KALYONCU: Mallarına el konulduğu iddia edilen işadamlarından Orhan Cemal Kalyoncu ve Ömer Faruk Kalyoncu son günlerde Sabah ve ATV'yi satın alarak gündeme gelmişti. Adını altyapı inşaatları ile duyuran Kalyon İnşaat'ın Taksim yayalaştırma projesi, metrobüs ulaşım hattı, Mecidiyeköy Katılımı Çağlayan Kavşağı Yol Yapımı, Bakırköy adliyesi    binası, 3. havalimanı projesi ve Ataköy Atık Su Arıtma Tesisi gibi projelerde imzası bulunuyor. Şirketin şimdiye kadar devletten aldığı ihaleler 100 milyar TL düzeyinde.
 
MUSTAFA LATİF TOPBAŞ: 1994 yılında BİM’in kurucu ortakları arasında yer aldı ve İdare Meclisi Başkan Vekili olarak görev üstlendi. 2005 yılından itibaren İdare Meclisi Başkanlığı, Ocak 2010’dan itibaren ise İcra Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütüyor. 21 mağaza ile işe başlayan BİM’in bugün 3009 mağazası bulunuyor. 2005’te 1 milyar 673 milyon lira olan cirosu ise 2010’da 6 milyar 573 milyon liraya çıktı.
 
‘Sabah-ATV'nin alınması için talimat verdiniz mi?’
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran, Çalık Grubu'nun Sabah-atv satışına ilişkin olarak işadamlarının katkı sunacağı 550 milyon dolarlık yardım havuzu oluşturulduğu iddiası ile ilgili soru önergesi verdi.
 
Umut Oran'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği sorular şöyle:
*Sabah-atv grubunu 4 yıl önce 1,1 milyar dolara satın alan ve damadınızın da uzun süre çalıştığı Çalık Grubu, Halkbank'tan aldığı 750 milyon dolar krediyi geri ödedi mi? Çalık Grubu, Halkbank'tan aldığı 750 milyon dolar krediyi kaç taksitte hangi tarihlerde ne kadarlık bölümünü geri ödedi ?
 
*İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'ın dosyası elinden alınana kadar yürüttüğü, ikinci yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında teknik takibe yakalandığı biçimiyle, size yakın işadamlarının bir para havuzu (yardım havuzu) oluşturarak Sabah-atv grubunu satın almaları için talimat verdiniz mi? Ya da söz konusu işadamlarına bu yönde bir telkininiz oldu mu?
 
*Sizin yönlendirmeniz üzerine Sabah ve atv'nin satışı için son dönemde devletten büyük ihaleler alan işadamlarından destek talep edildiği ve bu amaçla 550 milyon dolarlık havuz oluşturulduğu, havuza "su koyacak" işadamlarının ise Mehmet Cengiz, Celal Koloğlu, İbrahim Çeçen, Adnan Çebi, Hayrettin Özaltın, Muzaffer Nasıroğlu ve Abdullah Tivnikli'den oluştuğu iddiası doğru mudur? (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com