Tedbir Kararının kaldırılmasına hukukçulardan sert tepki geldi

Tedbir Kararının kaldırılmasına hukukçulardan sert tepki geldi
7 işadamının mallarına konan tedbirin kaldırılmasını hukukçular usulsüzlük olarak değerlendirdi.

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

25 Aralık'ta başlatılan ikinci soruşturma dalgası çerçevesinde 7 işadamının ve 2 şirketin mallarına tedbir konma kararı verilmişti. 'Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu'nun 2. Dalgasında 7 işadamı ve 2 şirketin mal varlıklarına konan tedbir, soruşturmayı devralan savcılar tarafından kaldırıldı.

Hukukçular kararın alınmasında usulsüzlük yapıldığını ileri sürdü. İki önemli hukukçu Ümit Kardaş ve Ergin Cinmen yaşanan son gelişmeleri sansursuzhaber.com'a değerlendirdi.

Hukukçu Ergin Cinmen yolsuzluk operasyonu sürecinde tüm yaşananlar gibi bu kararın da usulsüz olduğunu söyleyerek; "Tedbir kararının alınma şekli, daha önceki uygulanmayan gözaltı kararları gibi tün hukuksuzluklar Cumhuriyet tarihinde görülmemiş şeylerdir. Zaten tedbir kararı da bir hafta geçiktirilerek uygulanmıştı.  Malını alan gitti. Tedbirin neye konduğu da belli değildi. Kararın kaldırılması da birşey ifade etmiyor artık." dedi.

Mevcut durumda hiçbir şekilde hukuka ve yasalara uygunluğun gözetilmediğini söyleyen Cinmen kararın nasıl alındığının şaibeli olduğunu ifade etti.

Sabah gazetesini satın alan Kalyon Grubu’na ait Zirve Holding'in sahibi Ömer Faruk Kalyoncu, Bosphorus 360'ın sahibi Cengiz Aktürk, Abdullah Tivnikli, Mustafa Latif Topbaş, Cemal Kalyoncu, Mehmet Cengiz ve Üsame Kutub'un mallarına konan tedbirde sadece 3 işadamının tedbir kararının kaldırıllması için başvurduğu söylenirken Ergin Cinmen bu durumun da usulsüz olduğunu söyleyerek; "Her birinin tedbir gerekçesi ayrı, nasıl 3 kişinin başvurusuyla 7 kişi hakkındaki karar kaldırılabilir?" dedi.

"BUNUN SONUCUNDA TAKİPSİZLİK KARARI VERİLECEĞİ BELLİ OLDU"

Ergin Cinmen tedbir kararının bu şekilde kaldırılmasının yapılan soruştumanın akıbetini de kısmen gösterdiğini söyleyerek bunun sonucunda büyük ihtimalle soruşturması yürütülen işadamlarına takipsizlik kararı verilebileceği uyarısında bulundu.

ÜMİT KARDAŞ; "FİLİN ZÜCCACİYE DÜKKANINA GİRMESİ GİBİ"

AKP'nin yaşanan yolsuzlukların üstünü örtmek için her türlü hukuksuzluğa başvurduğunu söyleyen hukukçulardan Ümit Kardaş da HSYK teklifiyle beraber bu hukuksuzlukların geri dönülemez bir hale gelebileceğini ifade ederek; "Şu an yapılanlar filin züccaciye dükkanına girmesi gibi, herşey ayaklar altına alınıyor.Bu süreç sadece AK Parti'ye değil tüm ülkeye zarar veriyor ancak hükümet yolsuzluk olaylarında bana yaklaşmasınlar diye benden sonra tufan düşüncesiyle hareket ediyor" dedi. (MRO)

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com