"Tehditin Varlığı Devam Ediyor"!

"Tehditin Varlığı Devam Ediyor"!
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunda önemli gelişmeler kaydedildiğini, ancak tehdidin devam ettirdiğini söyledi...

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Liderler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, uluslararası toplumda nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılması konusunda önemli mesafeler alındığını belirterek, ''Ben özellikle AGİT üyesi ülkelere, nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunda verdikleri destekten dolayı minnettarım. Ancak, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi için destek bekliyorum. Bu konuda BM Güvenlik Konseyi'nin 1450 sayılı kararının uygulanması için işbirliği şart'' dedi.

 

Kazakistan'ın nükleer silahsızlanma konusunda ilk önemli adımları atan ülkelerin başında geldiğini belirten Ban, ''Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, seçkin vizyoner liderlik özelliği sayesinde semipalatinsk testleri durdurmuştur. Bir zamanlar nükleer silahlanma konusunda merkez konumunda bulunan Kazakistan, şimdi nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge olarak tüm dünyaya ve bölge ülkelerine örnek olmuştur'' diye konuştu.

-ARAL BENZERİ FELAKETLER YAŞANMAMALI -

Aral Denizi'nde yaşanan çölleşmeye de dikkati çeken Ban, ''Benzer felaketlerin yaşanmaması ve Aral Denizi'nin kurtarılması için tüm dünya sorumluluk almalıdır. Dünyanın yeni güvenlik tehditleri arasında çevre sorunları en öncelikli sorun olarak ortaya çıkmıştır'' diye konuştu.

İklim değişikliğiyle mücadele için çabaların birleştirilmesi, güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Ban, su ve enerji kaynaklarının çevre dostu yöntemlerle kullanılmasını istedi.

-YENİ BİR SAYFA İÇİN TARİHİ BİR FIRSAT -

AGİT Genel Sekreteri Marc Perrin De Brichambaut da yaptığı konuşmada, zirvenin AGİT tarihinde yeni bir sayfa yazmak için tarihi bir fırsat ortaya koyduğunu söyledi.

AGİT'in Avrupa güvenlik durumunun bir aynası olduğunu ancak bu aynanın görüntüsünün geçtiğimiz 10 yıl içinde bazen rahatsız edici boyutlara ulaştığını anlatan Brichambaut, AGİT'in birçok ilkelerinin ihlal edildiğini, Avrupa ülkeleri ile ABD arasında güvensizliklerin yaşandığını bunun da kuruluşların yeteneğini zayıflattığını ifade etti.

Yunanistan'ın AGİT dönem başkanlığı sürecinde Korfu sürecinin başlatıldığını, Kazakistan'ın dönem başkanlığında da AGİT'in daha dinamik bir rol üstlendiğini söyleyen Brichambaut, ''Bu zirve ile Avrasya'nın bir bütün olarak güvenliği için somut adımlar atılabilir'' dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com