Tehlikenin Farkında Mısınız?

Tehlikenin Farkında Mısınız?
Yıldırım Demirören, “Yeni hoca yabancı olacak” diyor, ancak bir ayrıntıyı unutuyor.

Sezona büyük hedeflerle başlayan Beşiktaş Kulübü, dev transferler yapmış ve takımı da bir dünya markası olan Bernd Schuster'e emanet etmişti. Ancak evdeki hesap, çarşıya uymadı. Üst üste gelen başarısız sonuçlar, Bernd Schuster'in de sonunu hazırladı ve Alman hoca görevi bıraktı. Sezon sonuna kadar Tayfur Havutçu'yla çalışma kararı alan Beşiktaş Yönetimi ise gelecek sezon için hoca arayışlarına başladı. Başkan Yıldırım Demirören yakın çevresine yaptığı açıklamalarda, “Yeni hoca yabancı olacak” diyerek, yerli bir teknik adamla çalışmak istemediğinin altını çizdi. Ancak rakamlar, Demirören'in yanlış bir karar vermek üzere olduğunu gösteriyor. Çünkü Beşiktaş Başkanlığı döneminde 6 teknik adamla çalışan Demirören'in en başarılı sezonları yerli hocalarla geçirdiği, başarısızlıkların ise yabancılarla geldiği ortada...

İlk üç sıra yerlilerin

İspanya'nın gelmiş geçmiş en iyi hocalarından biri olan Vicente Del Bosque, takımın başında bulunduğu 17 maçta 8 galibiyet alabildi ve yüzde 61'lik bir başarı oranı yakaladı. Sonrasında görevi devralan Rıza Çalımbay, yüzde 71.1'lik bir başarı oranına sahipti. Çalımbay'ın ardından Jean Tigana takımın başına geçti. Fransız çalıştırıcıyla 2 Türkiye Kupası ve 1 Süper Kupa şampiyonluğu yaşandı. Ancak Tigana ligde yüzde 60.9'la başarısız bir tablo çizdi. Ertuğrul Sağlam, ligde yüzde 75'lik başarı oranıyla Yıldırım Demirören'in en başarılı teknik direktörü oldu. Çifte kupa zaferi yaşatan Mustafa Denizli yüzde 69.3 oranında başarılıydı. Son 30 yılın en başarısız Beşiktaş'ını yaratan Bernd Schuster ise yüzde 52'yle tarihe geçti...

Çifte şampiyon yaptı

Yıldırım Demirören, Beşiktaş Başkanı olarak tek şampiyonluğunu Mustafa Denizli yönetiminde yaşadı. Takımın başına geçtikten sonra, Beşiktaş geriye düşse de, “26. haftada görüşürüz” diyen ve şampiyonluk sözünü tutan Denizli'yle Kara Kartal Türkiye Kupası'nı da kaldırmasını bilmişti. Denizli'nin sağlık sorunları nedeniyle kulüple yolları ayrılmıştı.

Kadıköy destanını yazdı

17 Nisan 2005'te oynanan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde, Kartal'ın başında Rıza Çalımbay vardı. Cordoba'nın atılmasından sonra kalecisiz kalan ve eldivenleri Pancu'ya veren Rıza Çalımbay, 4-3'lük tarihi zaferde kulübedeydi. Yıllarca kaptanlığını yaptığı kulüpte; Bosque, Tigana ve Schuster'den daha başarılı bir görüntü çizdi.

En başarılısı Sağlam

Çok eleştirilse de, taraftarların kalbinde ayrı bir yeri olan Ertuğrul Sağlam, Yıldırım Demirören yönetimindeki Beşiktaş'ın en başarılı teknik direktörüydü. Metalist Kharkiv yenilgisi sonrasında, Demirören'in Lucescu'yla görüşmesini duyan genç çalıştırıcı, “Adam gibi geldim, adam gibi gidiyorum” diyerek istifa etmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com