Tek ağaç, beş meyve!

Tek ağaç, beş meyve!
Hatay'da özel aşılama yapılan ve “kardeşlik ağacı” adı verilen ağaçta, limon, portakal, greyfurt, mandalina ve ağaç kavunu yetiştirilmesi sağlandı.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi'nin avlusunda bulunan ve aşılama sonrası 5 meyvenin tek kökte yetiştiği ağaç, dernek üyeleri tarafından “kardeşlik ağacı” olarak adlandırıldı.
 
Dernek Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır,  4 yıl önce derneğin avlusunda bulunan ağaca aşılama yaptıklarını söyledi.
 
Hatay'ın hoşgörüsünü bir ağaçta göstermek istediklerini ve bu kapsamda özel bir aşılama yaptıklarını ifade eden Bakır, şunları söyledi:
 
“Hatay, medeniyetlerin ve kültürlerin buluştuğu bir kent. Her konuda hoşgörünün simgesi olan kentimizde var olan kardeşlik dostluk ve farklılıkların zenginliğini bir ağaçta göstermek istedik. Bu kapsamda yaptığımız özel aşılamayla aynı kökte 5 meyvenin yetiştirilebileceğini göstermiş olduk. Kardeşlik Ağacı ismini verdiğimiz bu turunç ağacını, kültürlerin buluştuğu ağaç olarak nitelendirdik. 4 yıl önce aşıladığımız ağacımızda şu anda limon, portakal, greyfurt ve ağaç kavunu meyve verdi. Geçen yıl aşıladığımız mandalina ise tuttu. İnşallah onun da meyvesini alacağız.”
 
“Kardeşlik Ağacı” ile gelecek nesillere de bir mesaj vermek istediklerini vurgulayan Bakır, şöyle devam etti:
 
“Bir ağaçta 5 meyve birlikte olgunlaşabiliyor. Farklı dinlerden, dillerden, kültürlerden birçok insanımız Hatay topraklarında kardeşçe yaşayabiliyorsa, milli sınırlarımız içerisinde bulunan insanlar da sevgi, saygı içerisinde huzurla yaşayabilir. Bu ağaçtaki meyveler birbirine ihanet ederse yavaş yavaş birbirini kurutmaya başlar ve olan meyve ağacının köküne olur kurur gider. Toplumlar da böyle” diye konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com