Tek başına futbol, her yerde futbol

Tek başına futbol, her yerde futbol
Freestyle football, Türkçesiyle serbest stil futbol... Halk arasındaki ismi ise top akrobasisi-Eren Ahmetçeoğlu, hobi olarak başladığı serbest stil futbola kendi deyimiyle aşık

MERTKAN MORKOÇ - Freestyle football, Türkçesiyle serbest stil futbol... Halk arasındaki ismi ise top akrobasisi.

Eren Ahmetçeoğlu, hobi olarak başladığı serbest stil futbola kendi deyimiyle aşık.

Mersin Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisi Eren Ahmetçeoğlu, dört yıl önce internetten izlediği videolarla serbest stil futbola başladı. Evde, sokakta, okulda, spor salonlarında bu spora ait özel hareketleri yapmaya çalıştı. Günde 3-4 saatini ayırdığı freestyle footbal dalında 2013'te Türkiye'de bir televizyon kanalında yayınlanan yetenek yarışmasında birinci oldu. Profesyonel anlamda gösterilere çıkmaya başlayan Ahmetçeoğlu, sahne ismi olarak seçtiği "Eren Roi" adıyla tanınıyor.

Ahmetçeoğlu (Eren Roi), futboldan çok farklı bir dal olan bu spor için "İnsanlar genelde, bu yaptığımız sporu futbolla çok karıştırıyorlar. Özellikle ben antrenman yaparken yanıma gelip sen hangi kulüpte oynuyorsun diye soranlar bile oluyor. Halbuki bunun futbolla hiçbir alakası yok. Tamamen ayrı bir dal, ayrı bir zevk… Futbol dediğiniz 22 kişiyle bir saha üzerinde oynanıyor ancak bu sporda tek başınıza olabilirsiniz. Kişisel bir spor bu" dedi. Grupça da yapılabilen bir spor olduğunu belirten Ahmetçeoğlu, "Kesinlikle futbolla karıştırılmaması gerekiyor; ikisi ayrı bir dal. Biz futbolcu değiliz. Serbest stil futbolcu olarak geçiyoruz" dedi.

-Özel ekipman yok, hile yok

Türkiye'de insanların bu spora oldukça meraklı ve ilgili olduğunu belirten Ahmetçeoğlu, "Yanıma gelen insanlar genelde kulüp isimleri söyleyerek, 'sen şu kulüpte mi oynuyorsun', 'şu kulüpte oynasan kesin başarılı olursun', 'yurt dışına gitmelisin' gibi yorumlar yapıyorlar. Ben de onlara söylüyorum; bu ayrı bir dal, ayrı bir zevk. Bana 'topun özel mi' diyenler var, 'şortun özel mi', 'ayakkabın özel mi' diyenler var. Bunu şimdiden belirteyim hiçbir özel yanı yok. Mağazadan aldığınız herhangi bir topla da bu spora başlayabilir, herhangi bir ayakkabıyla bu sporu devam ettirebilirsiniz. Ben de o şekilde başladım" diyen Ahmetçeoğlu, bunun nedeninin serbest stil futbolun yeterince tanınması olduğunu ifade etti.

-Sahne adıyla tanınmaya başladı

Hobi olarak başladığı bu spordan para kazanmaya başlayınca ilk başlarda okul hayatının zorlaşmaya başladığını söyleyen Eren Ahmetçeoğlu, "Sahne üzerindeyken herkes sizi alkışlıyor, harika bir hayat; ondan sonra iniyorsunuz ders çalışmaya başlıyorsunuz. Yıllar içerisinde bu iki dengeyi kurmayı başardım. Şu anda hem okulumu hem de gösteri hayatımı çok iyi bir şekilde devam ettirebiliyorum. Benim sahne ismim Roi, Eren Ahmetçeoğlu yerine arkadaşlarımın hemen hepsi beni Roi olarak çağırıyor. Beni tanımayan insanlar bile bana selam veriyor, bana Roi diye sesleniyorlar" diye konuştu.

-Topu her zaman yanında

Serbest stil futbolu Ahmetçeoğlu'nun hayatının bir parçası kılan, her yerde bu sporun yapılabilir olması. Bu yüzden topunu hep yanında bulunduruyor, gittiği her yere götürüyor. Ahmetçeoğlu, "Topum her zaman yanımdadır. Çünkü ne zaman yapmak isteyeceğim belli olmaz. Bu benim için bir aşk açıkcası, ben bunu bir hobi olarak, bir gelir kapısı olarak görmüyorum. Bu benim hayatımın bir parçası. Hayatımı buna göre yönlendiriyorum" dedi.

"Eren Roi" lakaplı Eren Ahmetçeoğlu, serbest stil futbolun zor bir spor olmadığını, kesinlikle zaman ve çaba ile herkesin yapabileceğini, kendisinin de bunun için internetten bu sporla ile bilgilerini paylaştığını belirtti.

Muhabir: Mertkan Morkoç
Yayınlayan: Eda Ay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com