Tek Bölüm Parasına İki Bölüm

Tek Bölüm Parasına İki Bölüm
RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, yerli dizilerin 90 dakika olmasından hem oyuncuların, hem set çalışanlarının hem de izleyicinin rahatsız olduğunu söyledi.

RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, dizi süreleri konusunda çalışma başlattıklarını belirterek, 'Biz sadece yayıncıların sorunlarını, taleplerini dikkate alacak bir düzenlemeyi, sektör yapılanmasını önceleyen bir kuruluş değiliz. İzleyicinin taleplerine öncelik vermek zorundayız'' dedi. Dursun, makamında gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, dizi sürelerinin uzunluğuyla ilgili soruları cevapladı. Televizyon dizilerinin içerikleri ve dizi süreleri konusunda 27 Aralık'ta İstanbul'da yayıncılarla toplantı yaptıklarını anlatan Dursun, yaklaşık 100 yerli, 40 da yabancı dizi yayınlandığını söyledi.

YAPIMCININ  İŞİNE GELİYOR
Dizilerde başrolde oynayan ekibin genelde yüksek ücret aldıklarını belirten Dursun, 'Bölümü 45-50 dakika tuttuğunuzda, bölüm başına bir oyuncu 30 bin lira alıyorsa, bu süre 90 dakika olunca yine aynı parayı alıyor ve maliyet düşüyor. Dolayısıyla iki bölüm için 30 bin lira ücret almış oluyor. Bu yapımcının işine geliyor' dedi. Dizi sürelerinin normale çekilmesi için ücretlerin de makul seviyeye inmesi gerektiğine işaret eden Dursun, 'Oyuncular ücretleri yüksek tuttuğunda yapımcı süreyi uzatıyor. Süre uzayınca set çalışanı, daha uzun çalışıyor ama ücretlerinde iyileştirme olmuyor.'' dedi.

Akıllı işaretler zorunlu olacak
Prof. Dr. Dursun, çocuklarla ilgili akıllı işaretlerin de şikayet konularından birisi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: ''Mesela '7' akıllı işareti alan program, prime time saatlerde yayınlananlar. ' 13' almış ise 22.00'den sonra yayınlaması gerekiyor. Televizyonlar, erken saatte dizi yayınlayabilmek için kodlamayı bilerek ona göre yapıyor. Mesela Kurtlar Vadisi ' 7' ile yayınlanıyor. 'Bu kadar şiddet varken 7 olur mu' deniliyor. Yayıncıya söylediğinizde, ' 13' olmalı dediğinizde, diziyi 20.00'de yayınlayamıyor, 22.00'ye kaydırması gerekiyor. Bu da bir paradoks.''

Tecavüz konusu
YayIncIlarla dizilerin konuları hakkında da görüştüklerini ifade eden Dursun, 'Tecavüz konusunun işlendiği bir dizi var. Neden marjinal bir konu, dizi konusu oluyor? Ya da bir erkek, aynı zamanda iki kardeşle aşk yaşıyor. Bunun gibi konuları paylaştık' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com