Tek çocuklu ailelere uyarılar...

Tek çocuklu ailelere uyarılar...
Tek çocuk yetiştiren ailelerin, çocuğun her istediğini yapmamaları gerektiği ve bunun sonucunda çocukların mutsuz, doyumsuz ve huysuz olabileceği bildirildi.

Tek çocuk yetiştiren ailelerin, çocuğun her istediğini yapmamaları gerektiği ve bunun sonucunda çocukların mutsuz, doyumsuz ve huysuz olabileceği bildirildi.
Uzmanlar, ikinci bir çocuk yapmanın, anne ve babaların en zor aldıkları kararların başında geldiğini belirterek, ailenin olanağı varsa ikinci bir çocuk daha yapılmasını tavsiye etti. Günümüzde tek çocuklu ailelerin sayısının giderek arttığına dikkat çeken uzmanlar, 'Tek çocuklar, yetişkinlerle çevrili bir ortamda büyüdüklerinden kendi yaşıtlarıyla sosyal ilişki kurmakta zorlanabilirler. Özellikle her ihtiyacının anında karşılanmasına alışmış olan, paylaşmayı, beklemeyi öğrenmemiş olan çocukların arkadaşlık kurmaları oldukça zordur. Tek başlarına ya da yetişkinle oynama olanağına sahiptirler. Tek başına oyun, onun deneyimlerini zenginleştirmez. Sadece zaman geçirir. Ailede pek çok şey sadece ondan beklendiği için üzerinde baskı hissedebilir. Tek çocuk yetiştiren aileler, çocukların her istediği yapmamalıdırlar. Çünkü çocuklar, gelecekte mutsuz, doyumsuz ve huysuz olabilirler. Beklentiler, onun yaşına ve kişisel özelliklerine uygun olmalıdır. Suçluluk ve yetersizlik duygularını yaşamasına izin vermemeli, bunun yerine yeteri kadar teşvik ve ödül verilmelidir.' dedi.
'Ailelerin olanağı varsa, tek çocuğa kardeş yapılmalıdır' diyen uzmanlar, 'Kardeş olmadığında roller arkadaşlara devredilir. Özellikle sosyalleşme sürecinin hızlandığı 3 yaş döneminden itibaren çocuğun yaşıtlarıyla birlikte olması sağlanmalıdır. Aksi halde evde herkese istediğini yaptıran çocuk, dışarıda başka çocuklar ile oynamak istediğinde utangaç, nasıl iletişim kuracağını bilemeyen, çekingen, sorunlarını çözmek için anne babaya ve büyüğe ihtiyaç duyar. Çocuklar arasındaki yaş farkı 3-4 olmalıdır. Annenin bedeni de ancak kendini toparlar. Çocuklar, 3 yaşından itibaren kendini tanır, sosyalliğe ihtiyaç duyar.' ifadelerine yer verdi. Kardeş olmasının avantajları ve dezavantajlarından da bahseden Akı, şöyle devam etti: 'Çocuklar sırlarını bilir, kuralları ile anne ve babadan eşitliği öğrenir. Sosyalleşir, paylaşır, kızmayı rekabet etmeyi, çözümü, üçüncü şahıslara karşı kendini ve kardeşini savunmayı öğrenir. Duygusal gelişim özellikleri sunar ve 'biz' ruhu gelişir. Eşit davranılmayınca ise kıskançlık ve 'kardeşimi daha çok seviyorlar' duygusu oluşur. Artık evin tek odak noktası ve hakimi değildir. Maddi olanaklar bölünür. Karşılaştırma olabilir. Sosyal ve duygusal gelişim sağlanamaz. Yeni kardeş yeni bir kavram ve kişidir. Bu zamana kadar paylaşmadığı her şeyi onunla paylaşacaktır. Her istediği anında olmayacağı için kızgınlık olabilir. 'Acaba evde kimi daha çok seviyorlar' duygusu gelişir. İçine kapanabilir, kendini yeterince ifade edemeyebilir. İhtiyaçlarını geciktirmek onda öfke oluşturabilir.'
Kardeş kıskançlığını önlemek için anne ve babalara da tavsiyelerde bulunan uzmanlar, 'Onu dinleyin ve objektif davranın. Aile büyüklerinin aşırı ilgisine ve koruyuculuğuna izin vermeyin. Alternatifleri siz belirleyin, kararı ise ona bırakın. Tutarlı ve istikrarlı olun. Günü gününe tutmayan davranışları sergilemeyin. Ona güvendiğinizi, onun da kendine güvenmesi gerektiğini hissettirin. Güçlü ve güzel yönlerini vurgulayın. Olanaklı olduğu kadar her ikisine de istediği eşdeğer kıyafet, oyuncak alın. 'Oğlum, yavrum, güzel kızım veya çocuğum' gibi aynı hitap şeklini kullanın' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com