Tek hamlede 2 milyar dolar batırdı

Tek hamlede 2 milyar dolar batırdı
ABD’nin en büyük varlık sahibi bankası JP Morgan’ın yaptığı devasa bir al-sat (hedging) işlemi bankanın en az 2 milyar dolar zarar etmesine neden oldu.
ABD'li JP Morgan Chase'nin 'Londra Balinası' lakaplı çalışanı yanlış pozisyon alınca tek bir işlemde bankasını 2 milyar dolar zarara uğrattı
 
ABD'nin en büyük bankalarından JP Morgan Chase, borçlanma kağıtlarının temerrüte karşı sigorta maliyeti olarak sunulan CDS'lerde (Credit Default Swap) aldığı büyük pozisyonlar yüzünden son 6 haftada 2 milyar dolar kaybetti.
 
Söz konusu pozisyonların alınmasında ismi ön plana çıkan kişi ise bankanın 'Londra Balinası' lakaplı simsarı (trader) Bruno Michel Iksil. Fransa doğumlu olan Iksil, krizin ardından piyasaların düzelmeye başladığı ve faizlerin düşmesiyle kredi kanallarının daha da açılacağı öngörüsüyle hareket ederek nisan ayından bu yana en az 100 şirketin CDS'lerinde büyük pozisyonlar aldı.
 
İLK KURBAN MORGAN DEĞİL
 
JP Morgan'ın 2 milyar doalrlık zararı türev piyasalarında bir ilk değil. Daha önce de benzer şekilde büyük bankalar milyarlarca dolar zarara uğramıştı. Geçtiğimiz yılın eylül ayında İsviçre'nin en büyük bankası UBS, bir çalışanının yaptığı yetkisiz alım-satım işlemleri nedeniyle 2 milyar dolar kayba uğradığını açıklamıştı. 2008 yılında ise Fransa'da Societe Generale bankası çalışanı Jerome Kerviel'ın hatalı işlemi sonucu banka 4.9 milyar euro zarar etmişti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com