Tek kişiye kurs açan müdüre uyarı cezası

Tek kişiye kurs açan müdüre uyarı cezası
İzmir'in Aliağa ilçesi Hacıömerli köyündeki okulda verilen eğitimle hayata tutunan zihinsel engelli Hasan Solmaz'a kurs açan halk eğitim merkezi müdürü, kusurlu bulunarak ceza aldı

İZMİR (AA) - MUSTAFA YILDIRIM - Aliağa ilçesi Hacıömerli köyünde zihinsel engelli Hasan Solmaz, halk eğitim merkezince açılan kursla hayata tutundu. Solmaz'ın yaşamında farklılık oluşturan kurs "modül olarak uygun görülmemesi" üzerine kapatılırken, kursun açan Aliağa TÜPRAŞ Halk Eğitim Merkezi Müdürü de kusurlu bulunarak "uyarı" cezası aldı.

Hacıömerli'deki Ömer Lütfi Tunca İlkokulu'nda, orta ve ağır düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan 23 yaş üstü engellilerin eğitimine ilişkin düzenleme kapsamında kurs açıldı ve köyde yaşayan 32 yaşındaki Hasan Solmaz burada eğitim almaya başladı. Köydeki tek ağır zihinsel özürlü Solmaz'ın devam ettiği kurs, bir süre sonra müfettiş incelemesinin ardından kapatıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişlerinin incelemesi sonrası düzenlenen raporda "aşçı çırağı kursunun modül olarak uygun olmadığı kanaati" bildirilirken, Aliağa TÜPRAŞ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Dikbaş da "kusurlu" bulundu. Raporda Dikbaş hakkında öngörülen "kınama" cezası, başarılı çalışmaları, aldığı ödül ve başarı belgeleri dikkate alınarak "uyarma" cezasına çevrildi.

 

- Baba Solmaz: "Oğluma uygun kurs bulunamadı"

Kursta eğitim gören Hasan Solmaz'ın işçi emeklisi babası Mehmet Solmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, talepleri doğrultusunda açılan kursta oğlunun 5 ay süreyle eğitim aldığını, müfettiş incelemesinin ardından kursun kapatılmasını ve Aliağa TÜPRAŞ Halk Eğitim Merkezi Müdürü Dikbaş'a da ceza verilmesini üzüntüyle karşıladıklarını bildirdi. 

Köyde ağır zihinsel engeli bulunan tek kişinin oğlu olduğunu belirten Solmaz, eğitim alması için dilekçeyle başvurmasının ardından kursun açıldığını ifade ederek "Kurs başladığında 'hayatımızda böyle bir hizmet görmedik' diyerek sevinmiştik. Devletimiz tek kişi de olsa bu çocuğa sahip çıkmıştı. Ama bir süre sonra 'aşçı çırağı kursunun modülünün Hasan'a uygun olmadığı yönünde rapor geldi. Diğer kurslar da incelendi, uygun modül bulunamadı. Oğlum kursu bitirdiğinde aşçı olmayacak. Bu çocuk hangi kursa giderse gitsin başarılı olması zaten beklenemez" diye konuştu. 

Amaçlarının çocuklarının meslek sahibi olması değil, öz becerilerinin gelişmesi olduğunu söyleyen Mehmet Solmaz, kurs sürecinde oğlunun okuldaki diğer öğrencilerle kaynaştığını ifade ederek, "Eskiden Hasan'dan korkup taşlayan çocuklar şimdi ona sarılıyor, bağrına basıyor. Ama ne yazıkki kurs 'Hasan'a uygun değil' diyerek kapatıldı ve müdüre caza verildi" diyerek tepkisini dile getirdi. 

Baba Solmaz, oğlunun tekrar hayata tutunması için kursun tekrar açılması talebinde bulunduklarını söyledi. 

 

- "Her sabah okula gideceğini sanıyor"

Anne Fadime Solmaz da  Hasan'ın okula gittiği dönemde özgüvenin yükseldiğini, şimdi ise tekrar içe kapandığını belirterek, "Çocuk evde çok sıkılıyor. Okula gidip, 3-4 saat ders alıp eve geldiğinde stresi kalmıyordu. Sabah kalkınca okula gitmek istiyor, gitmek için sabırsızlanıyordu. Kahvaltısını dahi zor yaptırıyordum. Şimdi de her sabah kalktığında okula gidecekmiş gibi beklenti içinde" diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com