Tek kullanımlık terlik atölyesi açıldı

Tek kullanımlık terlik atölyesi açıldı
Kütahya İş-Kur İl Müdürlüğü ve Sakatlar Derneği Kütahya Şubesinin ortak girişimleri sonucu açılan 'Tek Kullanımlık Terlik Atölyesi', Ekonomi Bakanı Zafer Çaylayan'ın eşi Songül Çağlayan'ın da katıldığı bir törenle hizmete sunuldu.

Kütahya İş-Kur İl Müdürlüğü ve Sakatlar Derneği Kütahya Şubesinin ortak girişimleri sonucu açılan 'Tek Kullanımlık Terlik Atölyesi', Ekonomi Bakanı Zafer Çaylayan'ın eşi Songül Çağlayan'ın da katıldığı bir törenle hizmete sunuldu.
Kütahya Sakatlar Derneği Başkanı Hatice Yakar, atölyede derneklerine üye 10 kişinin isdihdam edileceğini kaydetti. Yakar, atölyede üretilen tek kullanımlık terliklerin başta oteller olmak üzere birçok resmi kurumda kullanıldığını ve pazar sıkıntıyla karşılaşmayacaklarını umduklarını ifada etti.
Bakan Çağlayan'ın eşi Songül Çağlayan da, atölyenin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, her zaman özürlülerin yanında olacaklarını belirtti.
Özürlü olmak sosyal hayatı engelleyen bir kusur olmadığını belirten Kütahya Vali Vekili Haluk Saygı, 'Özürlü olmak sosyal hayatı engelleyen bir kusur olarak değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle, bizim devlet olarak amacımız, öncelikli olarak sakat bireyleri topluma kazandırmak, tüketici değil, üretici konumuna getirmek, engellileri toplumun ayrımcılığına uğrayan bir kesimi olmaktan ve özel olarak birilerinin yardımına muhtaç olmaktan çıkarmaktır' dedi.
Yaşamın ağır koşullarına ve içinde bulunduğu olanaksızlıklara karşın, yılmadan gösterilen çabalarla, diğer engelli vatandaşlarımıza da yol gösterici olunduğunu ifade eden Vali Vekili Saygı sözlerine şöyle devam etti:
'Sizler onlara umut aşılıyorsunuz. Yaşama sıkı sıkıya bağlanmanız, güçlüklere direnmeniz, kimi sorunları kendi çabalarınızla aşabilmeniz ve toplumla kaynaşma başarınız, bizleri mutlu kılmaktadır. İlimizde çalışmalarıyla gayret gösteren Sakatlar Derneği, İş-Kur İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile engelli üyelerinin iş sahibi olmaları ve üretici olarak çalışmalarını sağlamak amacıyla terlik atölyesi kurmak için girişimde bulunmuşlardır. Atölyede turizm sektöründeki otellere tek kullanımlık terlik imal edilerek satış yapılacaktır. Pazarlama konusunda araştırmalar tamamlandıktan sonra, gelecek talepler doğrultusunda üretime tam hızlı olarak devam edilecektir. Devletin varlığının yanında Gülsüm Güral hanımefendinin öncüsü olduğu yardımseverlerimizin de destekleri sayesinde atölyenin makineleri alınmıştır. Ben, engellilerimiz adına, kendilerini ve tüm yardım sevenleri yürekten kutluyorum'
Törene Vali Kenan Çiftçi'nin eşi Habibe Çiftçi, Belediye Başkan Vekili Nejat Özturan, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevim Güral Olgun, Nafi Güral Eğitim Vakfı Başkanı Gülsüm Güral ve birçok davetli katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com