Tek kurşunla iki arkadaşını vurmuş!

Tek kurşunla iki arkadaşını vurmuş!
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde iki askerin ölümüne sebep olan olayın detayları ortaya çıktı.

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı soruşturma dosyasına göre, iki asker silahla şakalaştığı sırada birinin istemeden tetiğe basması sonucu karşısındaki bir askerin yüzünü parçalayan kurşun arkadaki askere de isabet ederek, ikisinin de hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Yüksekova 3. Taktik Komutanlığı Akın Ani Müdahale manga binasında 29 Aralık 2011 tarihinde şakalaşma sonucu 2 asker hayatını kaybetmişti. Bu olay basına 'iki askerin kaza kurşunuyla birbirlerini vurduğu' şeklinde yansımıştı.

Olaydan sonra Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı ve görevsizlik kararıyla Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gönderdiği dosyada olayın iki askerin şakalaşması sonucunda meydana geldiği belirtiliyor. Soruşturma kapsamında Van Askeri Ceza ve Tutukevi'nde tutuklu bulunan şüpheli Piyade Er Yunus Emre Yolalan, ifadesinde olayı bütün detaylarıyla anlatıyor. Yolalan, hadiseyi şöyle özetliyor: "Sabah saat 10.00 civarında Hasan Erdemir beni kendi görevi olan devriye atmak işine davet etti. Ben ise saçımı yıkayacağım için reddettim. Hasan bunun üzerine şaka amaçlı olarak yanımızda bulunan mazgaldan bir silah aldı. Namlusunu bana doğrulttu. Kurma kolunu çekti ben de şakaya karşılık olarak mazgaldan bir silah aldım ve Hasan'a doğrultum. Kurma kolunu çektim. Nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde silah bir el ateş aldı ve karşımda ayakta dikilmekte olan Hasan'ın boynuna isabet etti. Aramızda yaklaşık bir metre vardı. Silahım yanlışlıkla ateş almıştır. Kesinlikle Hasan'ı vurma niyetim yoktu. Hasan'ın ağzından giren mermi boynundan çıkarak arkaya devam etmiş ve Ahmet Sezgin'e isabet etmiş. Ben tetiğe bastığımı hatırlamıyorum. Ne Hasan'ı ne de Ahmet'i vurma iradem yoktu."

Görgü tanıkları olan askerler de olayın şakalaşma sonucu meydana geldiğini teyit ediyor. Görgü tanıklarından Yasin Korkmaz ifadesinde, "Olay esnasında Hasan ile Yunus şakalaşıyorlardı ve Yunus'un silahı yanlışlıkla ateş aldı." derken, tanık asker Cuma Avşar, "Yunus ve Hasan şakalaşıyordu. Bu nedenle Yunus sanırım istemeden yanlışlıkla kırma kolunu çekerken tetiğe basmış." diyor.

2 -3 dakika sonra olay yerine geldiğini belirten Ani Müdahale Takım Komutanı Üsteğmen Orkun Çelik ise "Olay yerine vardığımda Yunus, 'ben ne yaptım en yakın arkadaşımı vurdum.' şeklinde yakınıp, bağırıyordu." şeklinde ifade veriyor.

Başlatılan soruşturma kapsamında, Yunus Emre Yolalan hakkında 'Taksirle ölüme neden olma' suçundan dava açıldı. (NSK)

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com