Tek tekerlekli bisikletle dans

Tek tekerlekli bisikletle dans
İncirlik Üssü'nde görevli Amerikan askerlerinin Adana sokaklarında bisikletle yaptığı akrobatik hareketleri görerek BMX Flatland ile tanışan Murat Özdemir, bu sporu yaşam tarzı haline getirdi

ANKARA (AA) - MERTKAN MORKOÇ - BMX Flatland disiplini 2013 Türkiye şampiyonu Murat Özdemir için sokak aralarında başlayan bisiklet akrobatlığı yaşam tarzı oldu.

Özdemir, çocukluğunda babasının bisiklet atölyesinde çalışmasına rağmen bisiklete hiç ilgi duymamış. Murat Özdemir’in bisikletle dansı, üniversite yıllarında başlamış. İncirlik Üssü'nde görevli Amerikan askerlerinin Adana sokaklarında bisikletle yaptığı akrobatik hareketler, onu BMX Flatland ile tanıştırmış.

Akrobat Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu branşın ekstrem sporlar arasında yer aldığını belirterek, "BMX denilince çoğumuzun aklına bisiklet markası gelir ancak bu, kendi içinde disiplinleri olan bir sporun kısaltmasıdır, bicycle motorcross ya da bisiklet motokrosu. Flatland ise BMX'in, düz bir zeminde tek teker üstünde dengede kalabilmeye dayanan bir dalı" diye konuştu.

BMX Flatland'e 10 yıl önce ikinci el bisiklet alarak başladığını anlatan Özdemir, "BMX Flatland tek teker üzerinde çeşitli kareografilerin, tek teker dengelerinin olduğu bir daldır. Dans gibi bisikletle yapılan çeşitli kareografileri var. Dengede durmayı öğrenmek insanın yıllarını alıyor. BMX Flatland, çok sabır gerektiren bir spor dalı. Düşe düşe düşmeyi, sonra da düşmemeyi öğrenirsiniz" dedi.

-Muhasebecilik yerine bisiklet akrobatlığı

Üniversite mezuniyetinin ardından muhasebecilik yapmaya başladığını dile getiren Özdemir, bisiklet tutkusunun ise farklı bir meslek sahibi olmasını sağladığını söyledi.

Sokak aralarında başlayan bisiklet akrobatlığı deneyimini yarışmalara taşıyıp dereceye girdiğini anlatan Özdemir, 2013'te de Türkiye şampiyonu olduğunu kaydetti.

-Kendi okulunu kurdu

Türkiye'de bu sporun yaygınlaşması için "Flatlandschool" adlı okul kurduğunu belirten Özdemir, "Bu spora başladığımda kimseden eğitim almadım. Çünkü bilinmiyordu. Her şeyi internetten kendi çabamla öğrendim. Flatland ile uğraşmak isteyenler için ve bu sporu yaygınlaştırmak adına kendi okulumu kurdum. Böylece tecrübelerimi rahatça aktarabiliyorum" ifadelerini kullandı.

Özdemir, Flatland'in eskisi gibi bilinirliğinin az olmadığını da vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com