Tekin ölen işçileri AKP'ye sordu

Tekin ölen işçileri AKP'ye sordu
CHP Genel Başkan Yardımcı Gürsel Tekin hükümete Erzurum'da boğularak ölen 5 işçinin hesabını sordu: 'İşçiler gölde can çekişirken bakanlığın helikopteri niye kullanılmadı'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Erzurum Aşkale'de 'cinayeti' andıran 5 işçinin ölümüyle ilgili hükümete sorular yöneltti. 'Devletin olmadığı yerde 5 işçinin sadece Allah'a sığınmanın ötesinde başka çareleri kalmadı' diyen Tekin'in, hükümetin cevaplamasını istediği soruları şöyle:

- Sağlık Bakanlığı helikopteri Erzurum'da, orada. Bu bakanlık helikopteri 5 işçi can çekişirken niçin kullanılmadı?

- Malatya Hava Üssü'nde gece görüşlü, sat komandalı helikopteler var. Bunlar niçin harekete geçirilmedi? 45 dakikalık bir sürede ulaşılabilirdi.

Tekin 'İnsanlar bağıra bağıra 3.5 saat devletin, Sağlık Bakanlığı'nın yanı başındaki helikopter ve Malatya'daki gece görüşlü helikopteri bunların niçin kullanıldığını merak ediyorum' dedi.

İŞÇİ TOPRAĞA VERİLDİ

Ölen işçilerden önceki gün cesedine ulaşılan Sait Turan'ın cenazesi dün toprağa verildi. Aşkale'deki Çarşı Camii'nde kılınan cenaze namazına, AKP Erzurum Milletvekilleri Muhyettin Aksak, Cengiz Yavilioğlu, Aşkale Kaymakamı Asalet Karabulut, AK Parti İl Başkanı Murat Kılıç, Aşkale Belediye Başkanı Ahmet Yaptırmış ve çok sayıda vatandaş katıldı. Karasu-2 Baraj Göleti'nde meydana gelen arızayı gidermek için göle açılan ve botları devrilen TEDAŞ işçilerinden Rıdvan Takım, Mustafa Arifoğulları, Şahin Baykal ve Feridun Öztürk'ün cenazeleri önceki gün toprağa verilmişti. Görgü tanıkları işçilerin 1.5 saat suda çırpındığını ancak yetkililerin geç geldiğini iddia etmişti. Aşkale Cumhuriyet Savcılığı tarafından, olay yerinde dün bilirkişi ile keşif çalışması yapıldı.

5 KİŞİ 1 BOTA NASIL SIĞAR?

Hayatını kaybeden işçilerden Sait Turan'ın Aşkale'deki cenaze törenine katılan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ''Bu bir iş kaza değil, arkadaşlarını göz göre göre ölüme göndermişler. Her şey başından başlıyor. Arızanın giderileceği o direk neden barajın ortasında? Böyle riskli, önemli bir sorunda 5 insan neden iki kişilik deniz bisikletine doldurularak buzlu göle gönderildiler?' diye sordu.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com