Tekin : 'Talimatı alınca 15 günde şehir oluşturdunuz'

Tekin : 'Talimatı alınca 15 günde şehir oluşturdunuz'
Tekin, Yozgat il kongresinde yaptığı konuşmada Deniz Feneri iddianamesini eleştirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ''Van depreminde onlarca insan hayatını kaybetti. 6 ay içerisinde o insanların barınabileceği imkanları yaratamayan iktidar, 15 gün içerisinde sınırda bir şehir yaptı'' dedi.

Gürsel Tekin, partisinin Yozgat il kongresinde yaptığı konuşmada, son günlerde Erzurum, Zonguldak ve Ankara'da yaşanan boğulma, zehirlenme ve göçük olaylarında çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

''Bu olayların devletin acizliğini ortaya koyduğunu'' öne süren Tekin, Van depreminin ardından burada 6 ayda kalıcı konut yapamayan iktidarın Suriye'den göç edenlere 15 gün içerisinde şehir kurduğunu iddia etti.

Tekin, şöyle devam etti:

''Van'da deprem oldu, Van depreminde onlarca insan hayatını kaybetti. 6 ay içerisinde o insanların barınabileceği imkanları yaratamayan iktidar, 15 gün içerisinde sınırda bir şehir yaptı. Ey vicdansızlar, o çadırlarda bebekler yanarken niye bu hassasiyeti göstermediniz de talimat alınca 15 gün içerisinde şehir oluşturdunuz? Demek ki imkanlarınız var.''

Türkiye'nin cumhuriyet tarihinden bu yana ilk kez gerek iç gerekse dış politikada ciddi tehlikelerle karşı karşıya kaldığını iddia eden Tekin, şunları söyledi:

''Her ne kadar basınımızın, medyamızın gündeminde olmasa da iç sorunlarımız gittikçe büyüyor ve dış politikada da cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir rezaletle karşı karşıyayız. Daha dün kol kola gezdikleri, 'kardeşim' dedikleri o coğrafyadaki ülkelerle şimdi hangi boyuta geldiğimizi hepinizin görmesi lazım. Oradaki sorunların tamamı bizim iç barışımızı da etkileyecektir. İran'daki sorun, Suriye ve Irak'taki sorun Türkiye'yi yakından ilgilendiren sorunlardır. Anlamakta zorluk çekiyoruz, nedir bizim düşmanlığımız bunlarla- Türkiye'yi yönetenler 'insan hakları' diyor. Gözünüz kör müdür kardeşim, Ortadoğu coğrafyasına bakın, nerede insan hakları var, Suriye mi geri kalmış- Dert insan hakları sorunu değil, dert egemen güçlerin taşeronluğunu yapmaktır.''

''Deniz Feneri'' davasına da değinen Tekin, ''Deniz Feneri, Avrupa'da, Almanya'da yüzyılın yolsuzluğu olarak anıldı. Yüzyılın yolsuzluğu dün aklandı. Hepimizin gözü aydın'' dedi. Tekin, Deniz Feneri Davası sanıklarına yönelik iddianamenin açıklandığını da hatırlatarak şöyle konuştu:

"Deniz Feneri sanıkları hukuken basit suç denilen suçla itham ediliyor. Alman yargıç, ben böyle yolsuzluk görmedim diyor. Sanıkların Türkiye'de olduğunu işaret ediyor. Türkiye'de ise iddianame kuşa çevriliyor. CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ise çocuklara süt dağıttı diye 400 yılla yargılanıyor. Bu nasıl adalet anlayışı? Deniz Feneri Davası'nda örgüt yok diyenler, Kocaoğlu'nu örgüt kurmakla suçluyorlar. Adalet birgün herkese lazım olacak."

Yozgat'a gelirken aracının iki kez arızalandığını, bu yüzden kongreye geç katıldığını belirten Tekin, ''Yozgat'a gelirken burada duble yollar olur diye düşünmüştüm. Çünkü Yozgat'ın önemli iki siyasetçisi var. Sayın Cemil Çiçek ve Bekir Bozdağ galiba karayollarını kullanmıyor, hava yoluyla geldikleri için yolları da çok kötü. Onu da buradan söylemek istiyorum. Burada sayın bakana ve meclis başkanına çağrıda bulunuyorum, duble yollarla övünüyorsunuz, Yozgat'a ne zaman sıra gelecek, onun da cevabını onlar versin'' diye konuştu.

Öte yandan, Yozgat İl Başkanlığı seçimine Kırıkkale İl Başkanı Ziya Kavlak, Kırşehir İl Başkanı Yılmaz Zengin, Sivas İl Başkanı Cahit Korkut ile CHP Gençlik Kolları eski Genel Başkan Yardımcısı Deniz Demir de katıldı. Kongrede başkanlığa Onur Kaytan seçildi.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com