Tekirdağ'da 124 öğrenci hastanelik oldu

Tekirdağ'da 124 öğrenci hastanelik oldu
Tekirdağ'da kusma ve mide bulantısı şikayetiyle yaklaşık 124 ilköğretim öğrencisi sağlık kuruluşlarına başvurdu.

Aileler arasında panik yaratan salgın endişesi nedeniyle Sağlık Müdürlüğü'nün okul kantinlerinden ve şebeke suyundan aldığı numunelerin raporu 'temiz' çıktı. Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Dr. Mehtap Şen, çocuklar üzerindeki salgının viral kaynaklı olduğu tahmin ettiklerini söyledi.

Tekirdağ'dan dün geceden itibaren yaşları 7 ile 15 arasında değişen çok sayıda ilköğretim öğrencisi karın ağrısı, ishal, kusma şikayetleriyle sağlık kuruluşlarına başvurdu. Aileler arasında endişe yaratan salgın şüphesi nedeniyle öğrenciler tedavi altına alındı. Öğrencilerden çoğunun Atatürk İlköğretim Okulu'da eğitim gördüğü bildirildi. Okul kantininden ve şebeke sularından numune alan Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, yapılan incelemede numunelerin 'temiz' çıktığını açıkladı.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Hastanede tedavi altına alınan çocukların bir çoğu ayakta tedavinin ardından taburcu edilirken, Tekirdağ Valiliği'nin yaptığı yazılı açıklama kafaları karıştırdı. Valilik, dün geceden itibaren 22'si aile hekimliği ve özel hastanelere olmak üzere toplam 124 çocuğun aynı şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvurduğunu duyurdu. Açıklamada, 17 hastanın yatırıldığı, 10 hastanın ilk tedavisinin ardından taburcu edildiği ve 7 hastanın halen tedavisinin sürdüğünü belirtildi. Diğer 90 hasta hakkında ise bilgi yer almadı.

SALGIN VİRAL KAYNAKLI OLABİLİR

Okul kantininden alınan numunelerin ve şebeke suyunun temiz çıktığı belirtilirken, salgının viral kaynaklı olabileceği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Tekirdağ Devlet Hastanesi Acil Servisine, karın ağrısı, ishal, kusma şikayetleri ile dün saat 18.00'den sonra 102 hasta başvurmuştur. Başvuran vakaların çoğunluğunun Tekirdağ Merkez ilçede bulunan Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi oldukları öğrenilmiştir. Bunların yaş grubu 7-15 yaş arasında olup, bu gruptan 17 hasta yatırılmış, 10 hasta taburcu edilmiş ve 7 hastanın halen tedavisi devam etmektedir. Özel hastane ve Aile Hekimlerine başvuran vaka sayının 22 olduğu anlaşılmıştır.

Durumu ağır olan vaka bulunmamaktadır. Okulda yapılan incelemede okulda yemek hizmeti verilmediği, kantine alınan ürünlerin tüm Tekirdağ okullarına hizmet veren kooperatif tarafından temin edildiği anlaşılmıştır. Okuldan 4 noktadan su numunesi alınmıştır. Okulda bulunan su sebilinin filtrelerinin 1 hafta önce değiştirildiği öğrenilmiştir. Şehir merkezinde ve okul çevresinde son bir hafta içerisinde su kesintisinin olmadığı, klor eksikliğinin olmadığı anlaşılmıştır. Okul çevresinde su şebekesi ile ilgili yeni yapılmış bir kazı olmadığı anlaşılmıştır. Salgının viral kaynaklı olduğu düşünülmekte olup, su ve klinik örnekler Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığına gönderilecektir."

VELİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Çocuklarındaki rahatsızlar nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuran öğrenci velileri salgının henüz neden kaynaklandığını bilmediklerini söyledi. Çok sayıda çocuğun getirilmesi nedeniyle endişe ettiklerini belirten veliler, sorunun bir an önce çözülmesini istedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com