Teknoloji geliştirme bölgesi kurulacak

Teknoloji geliştirme bölgesi kurulacak
Uşak’ta üniversitesi öncülüğünde kurulması hedeflenen “Teknoloji Geliştirme Bölgesi”nin kuruluş çalışmalarını yürütecek kurucu heyet Rektör Prof. Dr. Sait Çelik başkanlığında oluşturuldu.

Kururcu heyetin belirlenmesi nedeniyle düzenlenen törenle işbirliği protokolü imzalandı.

Uşak Üniversitesi’nde sivil toplum örgütlerinin desteği ile kurulması planlanan “Teknoloji Geliştirme Bölgesi” ile ilgili çalışmalar kurucu heyetin belirlenmesiyle başladı.

Kurucu heyetin başkanlığına Rektör Prof. Dr. Sait Çelik seçilirken Teknokent genel koordinatörlüğüne de Doç. Dr. Mehmet Emin Yüksekkaya seçildi. Heyetin oluşmasından sonra “Teknoloji Geliştirme Bölgesi” kurulması için işbirliği yapacak kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol; Uşak Üniversitesi, Ticaret ve Sanayi Odası, organize sanayi bölgeleri, Ticaret Odası ile sivil toplum örgütleri arasında imzalandı.

Türkiye genelinde 49 Teknoloji Geliştirme Bölgesi olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, 50. Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni kurmak için güç birliğinin önemli olduğunu belirtti.

Çelik, kentte üniversite-sanayi işbirliğini sağlamak için yaptıkları çalışmalara da değinerek Uşak Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin (TEKMER), Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurma çalışmalarına katkı sağladığını kaydetti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılacak başvuru için Uşak’ta bulunan paydaşlarla “ Kurucu Heyet” oluşturduklarını ve imzalanan bu protokolle Teknoloji Geliştirme Bölgesi açılması için ilk adımı attıklarını belirten Rektör Çelik “ Üniversitedeki araştırma altyapısının ve bilgi birikiminin ekonomik değere dönüşmesine katkı sağlayan ve üniversiteler, araştırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektörleri arasında işbirliğini geliştiren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ülkemizin Ar-Ge potansiyeline ve teknoloji üretebilme yeteneğine katkı yapmaktadır. Sürdürülebilir kalkınmanın unsurlarından olan sanayinin gelişmesi ve üniversite-sanayi işbirliğini sürekli kılmak için Uşak Üniversitesi ve paydaşlar arasında imzalanan protokolden dolayı mutluluk duymaktayım” dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com