Teknolojik Çözüm

Teknolojik Çözüm
Beşiktaş-Karabükspor maçında yaşanan ve haftaya damgasını vuran topun çizgiyi geçip, geçmediği tartışması uluslararası alana da taşındı.

Futbolda oyun kurallarını değiştirmekte tek yetkili olan Uluslararası Futbol Birliği Kurulu mart ayında Galler'de yapacağı toplantısında 'topun gol çizgisini geçip geçmediğini belirleyecek kale çizgisi teknolojisi' kullanımını ele alacak.

Maçlarda teknoloji kullanıp kullanılmayacağına Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun karar verdiğini belirten Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz Sarvan, "Beşiktaş-Karabükspor maçındaki pozisyonun insan gözüyle görülmesi mümkün değil. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu, 4-6 Mart tarihlerinde Galler'de toplantı yapacak ve bu tür pozisyonlarda teknoloji kullanılmasını değerlendirecek" diye konuştu.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun kullanacağı teknoloji için bir kaç önemli elektronik firmasının hazırlık yaptığını söyleyen Oğuz Sarvan, mart ayındaki toplantıda gelen tekliflerin masaya yatırılacağını da sözlerine ekledi.

Son günlerde futbol kamuoyunun tartışığı konuların başında gelen hakem hatalarını da değerlendiren Oğuz Sarvan, hafta sonunda görev yapacak hakemleri uzun süre sonra yeniden kampa alacaklarını açıkladı. Oğuz Sarvan, hakem kamplarını motivasyonu arttırmak için yaptıklarını belirterek, "Hakemleri bir araya getirerek motive etmeye, konsantrasyon sağlamaya çalışacağız. Hata tek taraflı olmuyor, sadece bir kulübün aleyhine olmuyor. Bazen lehine, bazen de aleyhine oluyor. Bunlar da futbolun kaçınılmaz bir parçası. Biz bunların olmaması için tedbirimizi alıyoruz. Önümüzdeki hafta aylık rutin toplantımız olacak, eğitim çalışması yapacağız. Ancak özellikle bu hafta böyle bir toplantıya gereksinim oldu. Daha sonra da duruma göre devam edeceğiz." diye konuştu

MHK Başkanı olarak 3 yıldır görev yaptığını ve bu süre içinde geleceğin hakemlerini yetiştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Oğuz Sarvan, "Maçlarımızın daha iyi yönetilmesi ve elimizdeki hakemlerin daha iyi performans göstermesi için yoğun çaba harcadık. Geçen 2 yılda çok çaba harcadık. Her hafta kamplar yaptık. Bu sezon başından beri yapmıyorduk. Nispeten iyi gidiyordu. Şimdi tekrar buna ihtiyaç duyduk ve yapıyoruz. Değerlendirmeyi yaparken herkesin elini vicdanına koyup 3 yıl önceyle bugünü hafızasında bir canlandırması gerekir" ifadesini kullandı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com