Teksas'taki patlama Kütahyalıları korkuttu

Teksas'taki patlama Kütahyalıları korkuttu
ABD’nin Teksas eyaletindeki gübre fabrikasında meydana gelen patlama Kütahya'yı da endişeye sürükledi. Kütahya Azot Fabrikası ile ilgili sık sık gündeme gelen ABD’deki gübre fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından da gün yüzüne çıkan endişelere Küt
ABD’nin Teksas eyaletindeki gübre fabrikasında meydana gelen patlama Kütahya'yı da endişeye sürükledi. Kütahya Azot Fabrikası ile ilgili sık sık gündeme gelen ABD’deki gübre fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından da gün yüzüne çıkan endişelere Kütahya Azot Fabrikası Genel Müdürü Ercan Karasu cevap verdi.

Vatandaşların Kütahya’da meydana gelebilecek olası bir deprem yada doğal afette risk altında olduğunu iddia etmesi üzerine sorularını cevaplayan Karasu, Kütahya Azot Fabrikası'nın en yüksek teknolojiyle korunduğunu ABD’de meydana gelen patlamanın da gübre fabrikasında değil Amonyumkolozyum fabrikasında meydana geldiğini söyledi.

Dünya istatistiklerinde şu ana kadar hiçbir gübre fabrikasında patlama olmadığına işaret eden Karasu, fabrikalarında her yıl gerekli denetimlerin yapıldığını ve acil eylem planlarının hazır olduğunu kaydetti.

Kütahya’da azot ve gübre üretimi yapıldığına dikkat çeken Karasu, “Bizim tarzımızdaki fabrikaların hiçbirinde şu ana kadar patlama meydana gelmemiştir. Zaten fabrika olarak gerekli tüm önlemlerimizi en üst düzeyde alıyoruz ve emniyet ile ilgili tüm teknolojiyi yakından takip ederek fabrikamızda uyguluyoruz“ dedi.

"KENDİMİZİ YENİLİYORUZ"
Kütahya Azot Fabrikasının elle değil tam otomatik güvenlik sistemleriyle donatıldığını ifade eden Karasu, “Fabrikanın 60 yıllık olması vatandaşları tedirgin edebilir. Ancak fabrikamızda devamlı olarak revize işlemleri yapılmaktadır. Özelleştirme döneminde fabrika yüzde 30 seviyesinde çalışırken şu anda yüzde 100 seviyesine çıkmıştır. Bu nu fabrikayı revize etmeden yapmanız mümkün değil revize ederkende en son teknolojileri fabrikamızda uyguluyor ve güvenliği en üst seviyede tutuyoruz” diye konuştu.

“DCS SİSTEMİ İLE GÜVENDEYİZ”
Fabrikada dünyada yeni uygulanmaya başlanan DCS sisteminin uygulandığını belirten Ercan Karasu, Profez kontrol sistemiyle de hem hammaddeyi en verimli şekilde kullandıklarını hem de güvenliği en üst düzeyde tuttuklarını hatırlattı.

Fabrikada bulunan 2 bin tonluk tankın kontrollerinin hem Kütahya’daki ilgili kuruluşlar tarafından hem de özel kuruluşlar tarafından sürekli denetlendiğini vurgulayan Karasu, “Fabrikamıza isteyen herkes gelip güvenlik ve kontrollerimizle ilgili gerekli bilgiyi Kimya ile uğraşan her fabrikada mutlaka risk vardır ancak hedef bunu minimize edebilmektir. Bizim fabrikamızda her türlü güvenlik önlemi üst seviyededir. Fabrikamızda tamamen Alman teknolojisi kullanılmış ve bilgisayar kontrolündedir. Ayrıca bilgisayarların başında da bu işte yılların tecrübesine sahip personel durmaktadır" şeklinde konuştu.

Hammaddelerin patlaması için destek gerektiğini de hatırlatan Karasu, “Bizim TÜPRAŞ’ın yanında da bir fabrikamız var, gene TÜPRAŞ’ın hemen yanında Aygaz ve İpragaz’ın fabrikaları var o zaman o bölgenin tamamen boşaltılması gerek. Dediğimiz gibi bu tip fabrikalarda şimdiye kadar istatistik hiçbir patlama olmamıştır ve güvenlik en üst düzeydedir” ifadelerini kullandı.

Olası olayları değerlendiren Ercan Karasu, "Her türlü ihtimali değerlendirmek zorundayız. Önce personelimizin güvenliğini düşünüyoruz. Olaylara müdahale zamanımız satandartlarında altında geçerek her gün kendimizi yeniliyoruz. Bilinçli personelimiz bizim gurur kaynağımız" dedi.(SBK)

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com