Tekstil sektörü 2011 yılında 25 milyar dolarlık ihracat yaptı

Tekstil sektörü 2011 yılında  25 milyar dolarlık ihracat yaptı
UOSB tarafından düzenlenen akşam yemeğine katılan Tanrıverdi tekstil sektörünün ihracat rakamlarını değerlendirdi

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı Hikmet Tanrıverdi, tekstil sektörünün 2011 yılında ihracatta 25 milyar doları yakaladığını ve 2023 yılında tekstil sektörünün 100 milyar dolar ihracat hedeflediğini söyledi.
Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) Yönetim Kurulu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere kente gelen İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı Hikmet Tanrıverdi onuruna akşam yemeği verdi. Otel Dülgeroğlunda düzenlenen yemeğe Vali Özdemir Çakacak, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay İsmail Özcan, Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Bayram, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım, daire müdürleri, işadamları ve sanayiciler katıldı.
Yemekte konuşan İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı Hikmet Tanrıverdi Türkiye’nin gelişmesinde tekstil sektörünün önemli rol oynadığını belirterek ülke sanayisinin tekstille başladığını kaydetti. 2011 tekstil sektörünün ihracatta 25 milyar doları yakaladığını belirten İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı Hikmet Tanrıverdi “Geçtiğimiz yıl hazır giyimde 16.3 milyar dolar, tekstil, deri ve halıyı da içine kattığımızda tekstil ihracında 9 milyar dolar olmak üzere 25 milyar dolarlık bir ihracatı yakaladık. 2023 yılına kadar hazır giyimde 52 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduk. İnanıyorum ki sadece hazır giyim sektöründe 60 milyar dolar, diğer tekstil sektörleri ile birlikte 100 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz” dedi.
Vali Özdemir Çakacak ise yaptığı konuşmasında Türk girişimcisi ile onur duyduklarını belirterek Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 yılı için koyduğu hedefe Türk girişimcisi, sanayicisi ve iş adamlarının sayesinde erişileceğini kaydetti. Uşak’ın hem girişimcilik hem de tekstil konusunda köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten Vali Özdemir Çakacak, “15. Yüzyıldan itibaren Avrupa ve Osmanlı saraylarını Uşak halıları süslemekteydi. Ayrıca Uşak’ta üretilen kumaşların İngiltere’ye ihraç edildiği buradan da tüm dünya pazarına sunulduğu bilinmektedir. Binlerce dokuma tezgahından, ilk şeker fabrikasına kadar Uşaklı girişimcilerin ne kadar önemli yatırımlara imza attığı görülmektedir. Ancak Uşak’ta hem girişimcilik hem de tekstil köklü bir geçmişi olmasına rağmen hep ara mamul üretimi yapılmıştır. Artık ilimizde ara mamulün yanında son tüketim mamulü de yapılması gerekmektedir. Özellikle konfeksiyona dönük olarak çok büyük işlerin yapılabileceğini düşünüyorum. Biz Uşak’ta ara mamulün yanında son tüketim mamullerini de üretmek istiyoruz. Bu konuda Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri’nin desteğini bekliyoruz “ dedi.
Konuşmaların ardından Vali Özdemir Çakacak, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı Hikmet Tanrıverdi’ye teşekkür plaketi verdi.


Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com