Tekstil sektörünün işçi ve işvereni bilgilendirildi

Tekstil sektörünün işçi ve işvereni bilgilendirildi
Eskişehir tekstil sektörünün işçi ve işvereni bilgilendirildi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Ankara Grup Başkanlığı tarafından, Eskişehir Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda bir süredir Eskişehir'de

Eskişehir tekstil sektörünün işçi ve işvereni bilgilendirildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Ankara Grup Başkanlığı tarafından, Eskişehir Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda bir süredir Eskişehir'de tekstil sektöründe devam eden teftişlere de denetlemelere ilişkin bilgilendirme toplantı yapıldı. 2 gün boyunca süren toplantıların ilk gününde Eskişehir'deki 16 büyük tekstil firmasının yöneticileri katılırken ikinci günkü toplantıda kadın işçiler yer aldı.
Toplantının açılışında konuşan Baş İş Müfettişi Gonca Şahin, tüm Türkiye'de olduğu gibi Eskişehir'de de yoğun olarak denetimler ve teftişler yaptıklarını, amaçlarının sektördeki sorunları tespit etmek ve iyileştirme çalışmaları yapmak olduğuna dikkat çekti. Şahin, 'Eskiden denetleme yapar ceza ya da uyarılar bulunurduk. Ancak şimdi değişen anlayışla birlikte bilgilendirme ve eğitim toplantıları gerçekleştirerek işveren ve işçilerimizi yakından izliyoruz. Sonrasında da düzeltilmesi gerekenleri kendilerine bildiriyoruz' dedi.
Bu güne kadar Eskişehir'deki 16 tekstil firması, 3 bin 850 çalışanla görüştüklerini kaydeden Şahin, işçi ve işverenlere çeşitli eğitimler ile anket çalışmaları gerçekleştirdiklerini vurguladı.
Toplantıda konuşan Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kadıoğlu ise yaptığı değerlendirmede, Çalışma Bakanlığı tarafından bu yıl başlatılan yeni teftiş anlayışı çerçevesinde yaz ayı boyunca müfettişlerin Eskişehir'de denetim çalışmaları yaptıklarını, çalışma koşulları ve mevzuata uyum yönünden çok sayıda firmayı incelediklerini vurguladı.
Eskişehir sanayi içinde hazır giyim sektörünün durumuna bakıldığında 17 firmanın ESO üyesi olduğuna değinen Kadıoğlu, “bu firmalarımızın toplam çalışan sayısı 4 bin 800 kişi civarında olup, sektörün 2010 yılı toplam cirosu 310 milyon TL, ihracatı ise 52 milyon dolardır. Her ne kadar sektör firma sayısı yönünden Eskişehir sanayi içinde görece düşük bir paya sahip olsa da ülkemiz sanayi ve ihracatı açısından halen çok büyük öneme sahiptir” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından toplantıya katılan işçi ve işverenlere Eskişehir'de yapılan denetimler hakkında detaylı bilgiler verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com