Telefon Hattı Gibi Şadırvan

Telefon Hattı Gibi Şadırvan
Konya'da Selçuklular döneminde yapılan İplikçi Cami şadırvanının sütunları net bir şekilde ses iletimi yapıyor.

Konya'da Selçuklular döneminde yapılan İplikçi Cami şadırvanının sütunlarına karşılıklı olarak duran iki kişi birbirlerine sırtlarını dönüp sütunun arkasından kısık sesle konuşmasına rağmen, sanki telefonla konuşuyormuş gibi rahatlıkla birbirlerini duyabiliyor. Mimari özelliği nedeniyle yaklaşık 3 metrelik mesafe bulunan ve sadece birbirinin karşısındaki sütunlarda gerçekleşen ses duyma olayı ise görenleri hayrete düşürüyor.

Meram İlçesi Kürkçü Mahallesi Alaeddin Caddesi'nde bulunan İplikçi Camisi'nin, Sultan II. Kılıçaslan döneminde Vezir Şemsettin Altun-aba tarafından yaptırıldığı biliniyor. Tarihi caminin şadırvanındaki ses yansıması ise Konya'ya ziyarete gelenlerin ilgi odağı oldu. İstanbul'dan, askerlik yaptığı Konya'yı yeniden görmek için geldiğini belirten 54 yaşındaki Ahmet Metin Pelin, "Daha önce Konya'da askerlik yapmıştım ve şimdi ailem ile birlikte yeniden ziyarete geldim. Burada İplikçi Camisi'ni de görmek istedik. Bahçesinde bulunan şadırvanda otururken gelen bazı çocukların sütunlara karşılıklı geçerek kısık sesle sanki telefonla konuşur gibi birbirleriyle konuştuklarını gördüm. Bende eşimle aynı şekilde deneme yaptığım zaman inanamadım. Kısık sesle konuşmamıza rağmen telefonla konuşuyormuşuz gibi ses net olarak geliyordu ve birbirimize uzak olmamıza rağmen rahatlıkla konuşabiliyorduk. İlk defa böyle birşeyle karşılaştım" dedi.

50 yaşındaki eşi Türkan Pelin "Eşimle karşılıklı olarak sütunlarda konuştuk. Bu bizi şaşırttı. Bunun manevi bir ortamda olması nedeniyle duygulandım. Çok farklı bir his. "dedi.

13 yıldır İplikçi Camisi'nin imamlığını yapan Mehmet Ali Kaya ise, şadırvanın ilgi gördüğünü belirtti. Şadırvanın ne zaman yapıldığına dair kayıtlarda bilginin olmadığını ifade eden Kaya, "Şadırvanın ses düzeni deneyenleri hayrete düşürüyor. Bir çok ünviversite öğrencisi de araştırma yapmak için caminin bahçesindeki şadırvana gelerek inceleme yaptı. Ancak şu ana kadar şadırvandaki sesin nasıl gerçekleştiği bulunamadı. "dedi.

İPLİKÇİ CAMİ

Sultan II. Kılıçaslan döneminde Vezir Şemsettin Altun-aba tarafından yaptırılmıştır. Yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Bununla berber caminin yapı üslubu ve ilgili vakfiyesine dayanılarak cami ve yanındaki medresenin XII. yüzyılın sonlarında yapıldığı bilinmektedir. Cami ilk yapıldığı yıllarda Ebülfazl Mescidi, daha sonra Ahmed Bey Camisi ismiyle anılmıştır. Bitişiğindeki Altun-aba Medresesi'nin vakfiyesinde belirtilen İplikçi Necibüddin Ayaz'ın bu medresenin mütevellisi olması ve yakınında da İplikçiler Çarşısı'nın bulunması nedeniyle cami, İplikçi Camisi ismini almıştır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com