Telefonlarına bu yazılımı yükleyenler dinlenemiyor

Telefonlarına bu yazılımı yükleyenler dinlenemiyor
Merkezi Almanya'da bulunan bir şirket tarafından geliştirilen ve her 4 saniyede bir farklı kodlama sistemine geçen yazılımın, cep telefonları ile sabit telefonların dinlenmesini imkansız hale getirdiği iddia ediliyor

SAMSUN (AA) - MEHMET KUMCAĞIZ - Merkezi Almanya'da bulunan bir şirket tarafından geliştirilen ve her 4 saniyede bir farklı kodlama sistemine geçen yazılımın, cep telefonları ile sabit telefonların dinlenmesini imkansız hale getirdiği iddia ediliyor.

Sistemin Türkiye, İran, Gürcistan, KKTC gibi ülkelerde temsilciliğini yürüten uçak mühendisi Yusuf Kahvecioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geliştirilen bir yazılım sayesinde, cep telefonu ve sabit hat telefonlarının dinlenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Kahvecioğlu, söz konusu yazılımı cep telefonuna ya da sabit hatlarına yükleyenlerin konuşmalarının, teknik olarak hiçbir GSM operatörü, kurum, kuruluş ve kişilerce dinlenmesinin olanaksız hale geldiğini savundu.

Türkiye'de son günlerde telefon dinleme olaylarının gündeme geldiğini ancak kendi sistemleri ile dinleme olaylarının önüne geçilmesinin mümkün olduğunu öne süren Kahvecioğlu, yazılımın kriptolama sistemi olduğunu, her 4 saniyede bir farklı kodlama sistemine geçerek dinlenmeyi imkansız hale getirdiğini iddia etti.

- Dinleyebilene 1 milyon avro ödül

Sistemin data hattı üzerinden çalıştığını, bu nedenle de ucuza görüşme imkanı olduğunu vurgulayan Yusuf Kahvecioğlu, şöyle konuştu:

"Artık her şey gizli kalacak. İstediğiniz her şey sır kalacak. Kimse kimseyi dinlemeyecek, kimsenin özel sırlarına sahip olamayacak. Geliştirilen yazılım, karşılıklı görüşme yapılmak istenen telefonlara yükleniyor. Firmanın da gerekli izin ve onayı vermesinin ardından sistem çalışmaya başlıyor. Kişi konuşma anında istediğinde tek tuşla sistemi devreye sokabiliyor. Her 4 saniyede bir yeni kodlama moduna geçiyor. Bu nedenle de kırılması güç hale geliyor. Bugün bankacılık sektörünün bile kullandığı şifreleme sistemi bizim sistemin güvenliğinin yarısı kadar bile değil. Kırılması imkansız. Sistemi dünya üzerinde kimse bugüne kadar dinleyemedi. Şifreleme sistemini kırana, dinleme yapana 1 milyon avro ödül veriyoruz."

Telefon dinleme olaylarından dolayı insanlarda bir paranoya oluştuğunu belirten Kahvecioğlu, sistemleri sayesinde dinleme yapılan görüşmelerin önüne geçilebileceğini savundu.

Kahvecioğlu, sistemin güvenlik açısından karşılıklı görüşme yapan iki telefonda da yüklü olması zorunluluğuna dikkati çekerek, "İnsanlar bizden konu hakkında sürekli bilgi alıyor. Sistemi onlara anlatıyoruz, çok basit şekilde kullanılıyor. Sistem, her marka cep telefonu ve uygun aparatla sabit telefonlara da uygulanabiliyor" ifadelerini kullandı.

Yusuf Kahvecioğlu, isteyen kişi veya kuruluşların, günlük belli bir ücret karşılığında sistemden yararlanabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com