Telefonunuz Kayıt Dışıdır!

Telefonunuz Kayıt Dışıdır!
Faturalı, garantili, hatta akıllı yüzlerce telefonun IMEI'sinin klon olduğu ortaya çıktı. İnternet sitelerine ve mağazalara şikâyet yağıyor...

Yeni aldığınız faturalı, garantili, akıllı cep telefonunuza “Telefonunuz kayıt dışıdır. 10 gün içerisinde kapatılacaktır” mesajı gelirse sakın şaşırmayın! Radikal'in Finans Editörü Oktay Özdabakoğlu'nun eşine hediye olarak ünlü bir teknoloji marketinden aldığı iPhone 4'e bir hafta sonra bu mesaj düştü. Derhal aradığı yetkili firmadan aldığı yanıt karşısında iyice şaşırdı: Telefon kaydedilmemiş. IMEI kaydını yaptırırsak sorun çözülür.

Radikal bu olay üzerine benzer şikâyetleri araştırınca, Türkiye'de birçok büyük marketin sattığı cep telefonları konusunda büyük bir sorunun yaşandığı ortaya çıktı. İnternetteki şikâyet sitelerine son aylarda yüzlerce başvuru yapılmış. Ünlü markaların faturalı, garanti belgesi olan telefonları IMEI numaraları klonlanmış. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz teknoloji marketleri yetkilileri de şikâyetleri doğruluyor. Ürünleri direkt marka ofisinden veya güvenilir ithalatçılardan temin ettiklerini belirten Darty şu açıklamayı yaptı: Cep telefonunun IMEI numarasını tedarikçimizle görüşüp gerekli kontrolleri yaptırıp kısa sürede çözüm üretiyoruz. Tüketici hakları çerçevesinde müşterilerimize en kısa sürede çözüm üretip, süreçleri tedarikçi firmalarımızla yönetiyoruz.”

Cep telefonlarını resmi ithalatçı firmalardan aldıklarını ifade eden Electro World Türkiye yetkilileri ise bir cep telefonunun satışa gönderilmeden önce tüm resmi prosedürünün tamamlanması, IMEI numaralarının kayıt altına alınması için Telekomünikasyon Kurumu'na bildirilmesinin ithalatçı firmaların sorumluluğunda olduğuna dikkat çekerek, “İthalatçı firma aracılığıyla, Telekomünikasyon Kurumu'na ulaşmasını sağlayarak, mağduriyetin derhal giderilmesine yardımcı oluyoruz” dediler.

Öte yandan klon numaraya sahip telefon kaydedildiğinde dahi sorun yaşadıklarını söyleyen tüketicilerin sayısı da az değil. İnternet sitelerine yapılan birçok şikâyet başvurusunda, IMEI numarası kaydedilse dahi telefonun GSM operatörü değiştirildiğinde cihazın yine çalışmadığı ifade ediliyor.

Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane
'Yasal boşluk var'
Sanayi Bakanlığı, Gümrük Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile konuyu görüştüklerini belirten Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, “Ciddi yasal boşluk var. Bu sorunda müşteri, ürünün legal olduğunu kanıtlarsa bizden aldığı faturayı getiriyor. Ona ithalatçının belgesini veriyoruz, açtırıyor” dedi.

MOBİSAD Genel Sekreteri Abdullah Raşit Gülhan
'Sorumlu ithalatçıdır'
Türkiye'ye gelen bütün cep telefonlarının ihracatçılar tarafından kaydettirilmesi gerektiğini söyleyen Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Genel Sekreteri Abdullah Raşit Gülhan, “Ucuz telefonun IMEI numarası pahalıya yapıştırılıyor. Burada en sorumlu ithalatçı. İthalatçının gerekli prosedürlere dikkat etmemesidir” diye konuştu.

'Şikâyet sitelerine' şikâyet yağıyor

29 Haziran 2011 tarihinde Antalya'da X mağazasından bir iPhone 4 aldım. 9 Temmuz 2011 gecesine kadar hiçbir sorun yoktu. 10 Temmuz 2011 sabahı servis yok mesajı çıkmaya başladı, IMEI sorgulamada telefonun kayıtdışı olduğu bilgisine ulaştım. 5 gündür müşteri hizmetleri ile görüşüyorum ama sonuç yok. Bugün kaydedildi bilgisine ulaştım. Ancak sorun hâlâ devam ediyor.

6 Temmuz 2011'de X mağazasından aldığım iPhone'a 25 Temmuz'da kayıtdışı olduğuna dair mesaj geldi. Hemen faturamla birlikte bayiye başvurdum. IMEI numarasının benim telefonuma ait olmadığı, bu yüzden bir sorun yaşamayacağım söylendi. Maalesef aynı mesajda belirtildiği gibi 1 Ağustos'ta telefonum kapandı. Çünkü bana kayıtdışı telefon satılmış.

18 Mart 2011'de Bursa Nilpark'taki X teknoloji marketinden aldığım Samsung Galaxy Ace telefonum 2 gün sonra kayıtdışı olduğu için kapandı. Yetkililere sorunu ilettim. 769 TL vererek telefon alıyorum ve hala mağdur durumdayım. Garantili olsun diye güvenip alışveriş yapıyoruz ama başımıza gelen sorunlara bakın bu devirde.

Ankara Ankamall X mağazasından bir cep telefonu aldım. Yaklaşık bir buçuk ay önce cihaz kayıtdışı olduğu için görüşmeye kapandı. Ertesi gün hemen faturası ile birlikte mağazaya gittim. Yarın açılacak dediler. Açılmadı. Onlarca telefon görüşmesi yaptım. Hepsinde aynı cevap; “yarın açılacak”. Gittim yine sonuç yok. Aradan bir buçuk ay geçti ve ben artık hukuki yollara başvuracağım.

Samsung Galaxy Ace telefonun kayıtdışı olduğunu öğrendim. Samsung müşteri hizmetleri telefonu aldığım yere götürürsem hemen değişeceğini söylemişti ancak bir haftadır bekliyorum. Ortada herhangi bir arıza yok, sadece bir değişim olacak ama bunu yapmıyorlar. Hem kaçak telefon satılıyor hem de bir hafta gibi uzun bir süre mağdur ediliyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com