Telekulak Kanada'ya kadar gitti!

Telekulak Kanada'ya kadar gitti!
Kanada'ya göçmen olmak gitmek isteyenleri yaklaşık 500 bin TL dolandıran simsar Bahtiyar T''nin, Ankara'daki Kanada Büyükelçiliği'ndeki bir görevliyle ortak çalıştığı tespit edildi...

Kanada göçmeni olmak isteyen yurttaşları yaklaşık 500 bin TL dolandıran simsar, Kanada Dışişleri ile Türk Dışişleri arasında kısa süreli krize neden oldu. Göçmenlik için Ankara'daki Kanada Büyükelçiliği'ne başvuruda bulunan onlarca vatandaş, bir şebeke tarafından dolandırıldı. Vatan gazetesinden Mehmet Ali Demir'in haberine göre göçmenlik başvurularının olumlu sonuçlanmasını isteyen yurttaşlar, yönlendirmeler üzerine Kızılay'da Mithatpaşa Caddesi üzerinde bir turizm ofisi kiralayan Bahtiyar T. İle irtibata geçti. Bahtiyar T, ise göçmen başvurusunda bulunanlara “Büyükelçilik'te adamlarım var. Onay alacağıma garanti veriyorum” diyerek ikna etti.

Onlarca kişiden 500 bin TL üzerinde para toplayan Bahtiyar T, başvuru işlemlerini en kısa sürede sonuçlandıracağı sözünü verdi. Başvurunun ardından memleketlerine dönen yurttaşları farklı zamanlarda arayan ve bozuk Türkçeyle konuşan bir kişi kendini Büyükelçilik'te Göçmenlik ofisinde yetkili olarak tanıttı ve başvuru işlemleri için para gerektiğini belirterek Bahtiyar T, ile irtibata geçmelerini istedi. Bahtiyar T ise kendisini arayan mağdurlara, elçilikte çalışan kaynağına rüşvet vermesi gerektiğini belirterek kişi başı 30 bin ile 60 bin dolar arasında para topladı. Ancak yurttaşların umutları, kısa süre sonra söndü.

Numara büyükelçiliğin

Sık sık sonuçtan bigi almak için Bahtiyar T'yi arayan mağdurların telefonlarını bir süre sonra açan olmadı. Kapalı olan telefonun 1 hafta boyunca hiç açılmaması üzerine memleketlerinden Ankara'ya gelen yurttaşlar, Bahtiyar T'ye ait ofisin boşaltılmış olduğunu gördü. Soluğu savcılıkta alan 15 mağdur, Bahtiyar T hakkında şikayetçi olurken, savcılığın olayla ilgili görevlendirdiği Ankara asayiş Şube polisi hemen çalışmalara başladı. Mağdurların beyanı üzerine Bahtiyar T'yi yakalamaya çalışan Ankara polisi, yurttaşları para vermeleri konusunda arayan numaranın tespiti için de inceleme başlattı. Aramaların yapıldığı sabit telefonun gerçekten de büyükelçiliğe ait olduğu tespit edildi.

Dolandırıcılık şebekesinin bir ayağının Kanada Büyükelçiliği içinde olduğunu düşünen polis, soruşturmaya devam etmek ve elçilik içindeki içerideki dolandırıcıyı yakalamak için savcılıktan teknik takip izni istedi. Konuyla ilgili bilgilendirilen Türk Dışişleri Bakanlığı da durumu Kanada Dışişleri Bakanlığı'na bildirdi ve inceleme yapmak ve suçluları bulmak için işbirliği önerdi. Ancak Kanada Dışişleri'nden gelen yahıtta Büyükelçilik sınırlarının Kanada toprağı sayıldığı belirtilerek, teknik takip yapılması ve önerisi reddedildi. Kanada Dışişleri'nin olayla ilgili Büyükelçilik'te kendi soruşturmalarını yürüteceklerini ve tespitlerini Türk polisi ve adaleti ile paylaşacaklarını bildirdiği öğrenildi. Bu gelişme üzerine şebekenin elçilik ayağını çökertemeyen polis, Bahtiyar T'yi yakalamak için çalışmalarını hızlandırdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com