Televizyon dizisindeki Peygamber sahnesine tepkiler

Televizyon dizisindeki Peygamber sahnesine tepkiler
ŞÜ İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabillim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Baz:- "Bu tür durumlar yaşanmış olsa bile dillendirilmesi ve anlatılması geleneğimiz içerisinde edebe mugayır görülmüştür"-Diyanet-Sen Şube Başkanı Evsen:- "Hazreti Peygamberin reytinge alet

Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabillim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, Hz. Peygamberin dizilerde ışık hüzmesi şeklinde tasvir edilmesinin uygun olmadığını belirterek, "Bu tür durumlarda yaşanmış olsa bile dillendirilmesi ve anlatılması geleneğimiz içerisinde edebe mugayır görülmüştür" dedi.

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen de her kesimin bu tür konularda hassas davranmaları gerektiğini söyledi.

İslam'da ruh çağırma ve benzeri durumların olmadığını kaydeden Evsen, "Bu tür uygulamaların dün olduğu gibi bugün de yanlış olduğunu ifade ediyoruz. Dünyanın herhangi bir yerinde bu tür bir dizi senaryosu büyük protestolara yol açabilecekken ülkemizde bunun sadece sosyal medyada protesto edilmesi ve taşkınlığa başvurulmaması da ülkemizin demokratik olgunluğunu göstermektedir" diye konuştu.

Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabillim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, Hz. Peygamberin dizilerde ışık hüzmesi şeklinde tasvir edilmesinin uygun olmadığını belirterek, "Bu tür durumlarda yaşanmış olsa bile dillendirilmesi ve anlatılması geleneğimiz içerisinde edebe mugayır görülmüştür" dedi.

Özgür-Der Şube Başkanı Murat Koç da dizideki görüntünün kabul edilemez olduğunu savunarak, şunları söyledi:

"Samanyolu TV'deki Şefkat Tepe dizisinde Peygamber Efendimizi ışık hüzmesi şeklinde tasvir edip yeryüzüne indirmesi en hafif tabirle aymazlık ve densizliktir. Bu saygısızlığın bir benzerini de geçtiğimiz günlerde bir şahsın Resulullahı rüyasında gördüğünü ve twitleri ikiye katla talimatı aldığını iddia etmesi üzerine Fethullah Gülen'in bu rüyanın yayılması talimatı vermesiyle de müşahede etmiştik. Hizmet hareketinin, Müslümanların sonsuz saygı duyduğu, canından çok sevdiği Allah Resulünü gerek cemaat hükümet arasındaki savaşta meşru bir zemin bulma kaygısıyla istismar etmeye kalkışması gerekse de İslam'ın temel akidevi nasslarıyla çelişir biçimde Resulullahı kitlesine mistik ve metafizik bir tarzda takdim etmesi ne İslam ile ne de ahlakla bağdaşır. Hizmet hareketi bunu sık sık yapmakta ve Müslüman Türkiye halkının Resulullaha duyduğu muhabbeti istismar edip bunun üzerinden prim devşirmeye çalışmaktadır."

Aydınlık İçin Hak ve Özgürlükler Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYDER) Yönetim Kurulu Üyesi Ferzende Lale ise Hz. Peygamberi bugüne kadar Müslüman olmayan yönetmenler dahi somut bir şekilde göstermeye cesaret edemediğine değindi.

"Günümüzde hele gele İslami anlayışı kendisi şiar edinmiş bir kurumun böyle bir şeye teşebbüs etmesi kabul edilemez" diyen Lale, "Bu akla aykırıdır. İslami anlayışa göre de yanlıştır. Bu dizinin zaten Kürt halkını küçük düşürücü ve milliyetçi duyguları kabartan bir tarafı var. Bu doğru değildir. İslamiyeti birilerinin kendi tekeline almaya çalışmasına karşıyız" ifadesini kullandı.

Alimler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özer de Hz. Peygamberin gerek İslam alemi gerekse bütün insanlık için müstesna bir yere sahip olduğunu dile getirerek, "Şahsi veya grupsal çıkarlara alet edilmemelidir. Allah, Peygamber, Kur'an-ı Kerim ümmetin ortak kutsallarıdır. Sufli şeylerle ilişkilendirilmesi, hele haklarında yalan ve iftiraya varacak yanlışların irtikap edilmesi, söz konusu şeni fiillerin işlenmesine sevk eden basit ve değersiz dünyevi çıkarlarla ölçülemeyecek derecede büyük ve kalıcı dünyevi ve uhrevi olumsuz neticeleri doğuracaktır" diye konuştu.

Özer, Müslümanlar için en yüce değerlerden birisi olan Hz. Peygamberi ilgilendiren konularda herkesin en yüksek hassasiyeti göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Din Görevlileri Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Kutbettin Akdemir ise sinema kültürünün topluma faydalı olması gerektiğini kaydetti.

"Peygamberimizin canlandırılmasının dinen caiz olmadığı herkese malul bir şeydir" diyen Akdemir, şunları söyledi:

"Özellikle mukaddesatlarımızla ilgili konu Allah veya peygamber olunca onda biraz daha hassas olmanın gerekliliğine inanıyorum. Peygamberimizin bu şekilde yansımasının uygun olmadığını düşünüyoruz. Dinen uygun değildir. Keşke olmasaydı. Olmamasının gerekliliğine inanıyoruz. İnşallah bu tepkiler bu işi yapanları bir manada uyarmış olur. İnşallah bu yanlışı düzeltirler."

Diyarbakır İmam Şafi Camisi İmam Hatibi Abdullah Tokur da Hz. Peygamberin film veya dizilerde görünür gibi gösterilmesinin caiz olmadığını ifade etti.

Muhabir: Zekeriya SARIHAN
Yayınlayan: Ebubekir Gülüm

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com