Telsiz konuşmaları bu yüzden mi sır oldu?

Telsiz konuşmaları bu yüzden mi sır oldu?
Doğu Akdeniz’de Türk radarlarının ve hava savunma kabiliyetinin test edilmesi için uçuş yaparken düşürülen RF-4 uçağı ile ilgili telsiz konuşmalarının kamuoyu ile paylaşılmasının zor olduğu bildirildi.
Askeri kaynaklar, konuşmaların açıklanması durumunda, Türkiye’nin güney sınırındaki hava savunma zafiyetlerinin tüm dünya ile paylaşılacağını kaydetti. Kaynaklar, RF-4 uçağı ile radar ve hava savunma bataryaları arasındaki telsiz görüşmelerinde, “hangi irtifa ve yaklaşma açısında” sistem açıklarının bulunduğunun yer aldığını belirterek “Telsiz konuşmalarının açıklanması zor. Ulusal güvenlik riski doğar” dedi.
 
22 Haziran’da Türk RF-4 uçağı, Suriye hava sahasını 11.42 ile 11.47 arasında 5 dakika süreyle ihlal etti. Suriye hava sahasının 60 metre yükseklikten 5 dakika boyunca ihlal edilmesine anlam verilemiyor. Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı, “Uçağın görev profili” haritasına göre, Türk F-4’ü 5 dakikalık ihlal sırasında, Suriye karasularını aşarak Suriye toprakları üzerine kadar da değdi.
 
Uçak ihlalin ardından; Samandağı üzerinden yeniden Akdenize döndü. Uçak, 12 mil olan Suriye karasularından 1 mil uzakta; 13 milde istikrarlı uçuşunu noktaladı. Bu noktadan sonra “sola” yatan uçak, Suriye kara kıtasına 8.5 mil açıkta düştü. Uçağın, “Füzeyle mi, yoksa uçaksavar bataryasıyla mı?” düşürüldüğü konusundaki belirsizlik ise sürüyor. Bu belirsizlik, RF-4 uçağı ile ilgili hazırlanacak kaza - kırım raporu sonucunda belli olacak.
 
Genelkurmay Başkanlığı, düşen uçakta VTR adı verilen ve pilotlar arasında yapılan konuşmaları kaydeden sistemin bulunmadığını açıkladı. Ancak uçağın İskenderun’daki radar ile Hatay’daki hava savunma bataryaları arasındaki telsiz kayıtları bulunuyor. Ancak bu kayıtların açıklanmasının “zor” olduğu belirtiliyor. Askeri kaynaklar, konuşmaların açıklanması durumunda, Türkiye’nin güney sınırındaki hava savunma zafiyetlerinin tüm dünya ile paylaşılacağını kaydetti. Kaynaklar, RF-4 uçağı ile radar ve hava savunma bataryaları arasındaki telsiz görüşmelerinde, “hangi irtifa ve yaklaşma açısında” sistem açıklarının bulunduğunun yer aldığını belirterek “Telsiz konuşmalarının açıklanması zor. Ulusal güvenlik riski doğar” dedi. (NSK)

Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com