TEMA: 3. köprü kaçak

TEMA: 3. köprü kaçak
TEMA, İstanbul’a yapılacak 3. Köprünün kaçak olduğunu iddia etti.

3. köprüye sert tepki gösteren TEMA Vakfı, Asya ve Avrupa kıtalarını “kaçak” olarak birbirine bağlayacak olan köprünün İstanbul’un anayasası olarak nitelendirilen 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda yer almadığına, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nun bulunmadığına dikkat çekti.
 
Vakıf yetkilileri, 3. köprünün İstanbul’un ulaşım sorununa çare olmayacağı gibi ekolojik açıdan hassas orman alanlarının tahrip edeceğini, bütünlüğünü bozacağını, su havzalarını kirleteceğini, yaban hayatın etkilenmesine ve ekolojik dengenin bozulmasına neden olacağını vurguladı.
 
TEMA Vakfı’ndan yapılan yazılı açıklamada 2009 yılında hazırlanan 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda I. ve II. köprülerin kent üzerindeki olumsuz etkileri ortaya konduğu ve kentin kuzeye doğru gelişmemesi gerektiğinin açıklandığı anımsatıldı.
 
ÇED yönetmeliğinde geçen ay yapılan değişiklik ile 3. köprü gibi çevresel etkisi son derece geniş bir projenin ÇED kapsamı dışına çıkarıldığı anımsatıldı. TEMA Vakfı’nın 1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı Değişikliği ve 1/25 bin ölçekli 3. köprü Nazım İmar Planı’nın iptali için İstanbul bölge idare mahkemelerinde 4 ayrı dava açtığına dikkat çekildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com