TEMA Bölgesel Gönüllü Toplantıları

TEMA Bölgesel Gönüllü Toplantıları
TEMA Yönetim Kurulu Başkanı Ataç:

KONYA (AA) - Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, geçtiğimiz günlerde bilim insanlarının katkılarıyla Karapınar'a yapılması planlanan termik santrallerin etkilerine yönelik bir rapor hazırladıklarını belirtti.

Ataç, Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'de gerçekleştirilen TEMA Vakfı Bölgesel Gönüllü Toplantısı'nda, Konya Kapalı Havzasının dünyanın en önemli 200 alanından biri olarak gösterildiğini söyledi.

Konya ve çevresini vakıf olarak önemsediklerini aktaran Ataç, "İki adet milli park, bir dizi sit alanı ve Meke Gölü'nün bulunmasından dolayı bu çevre en önemli odak noktamızdır. Geçtiğimiz günlerde bilim insanlarının katkılarıyla Karapınar'a yapılması planlanan termik santrallerin etkilerine yönelik bir rapor hazırladık. Bu raporda, yapılacak olan termik santralin tarım arazileri, yeraltı suları, ekosistem, insan sağlığı ve bölge ekonomisi üzerine oluşturacağı olumsuz etkiler ortaya konuldu" diye konuştu.

- TEMA her geçen gün büyüyor

Ataç, doğal yaşamı korumak, erezyonla ve küresel ısınmayla mücadele etmek için çalıştıklarını belirterek, yapacakları çok iş olduğunu, bunları başarabilme noktasında örgütlenmenin önemine dikkat çekti.

Yeni gönüllüler bulabilmek için programlar düzenlediklerini anlatan Ataç, şöyle konuştu:

"Aramıza yeni arkadaşlar kazandırmamız gerekiyor. Vakfımıza yeni kazandırdığımız gönüllülere sahip çıkmak ve onlardan en fazla yararı vakıf adına sağlamak için çaba gerekiyor. Önümüzdeki günlerde sayımızın önemli oranda artmasını bekliyoruz. Biz sivil toplum kuruluşuyuz. Bizim vazifemiz, farkındalık yaratıp, devletin dikkatini bazı konulara çekip, oradan sonuç çıkarmaktır. Bunun için de size 'ülkemizde ve dünyada kaç kişisiniz?' diye bakıyorlar. TEMA bu konuda en şanslı sivil toplum kuruluşlarından biri ama 500 bine yaklaşan gönüllü sayımız 1-2 milyon olursa biz doğa adına yaptırmak istediklerimizi çok daha etkili bir şekilde yaptırabiliriz."

- Soma için gözyaşı 

Daha sonra söz alan Manisa'nın Turgutlu ilçesi TEMA Sorumlusu ve TEMA Yönetim Kurulu üyesi Ayla Yönet ise Soma'da yaşanan maden kazasından dolayı konuşmasında duygulu anlar yaşadı.

Gözyaşlarını tutamayan Yönet, Türkiye'nin birçok yerinde felaketlerin ve kazaların yaşandığına işaret ederek, "Soma'daki kardeşlerimize, yakınlarına ve herkese başsağlığı diliyorum" dedi.

Konuşmaların ardından TEMA Vakfı Karaman Temsilcisi Muttalip Yıldırım, "Konya kapalı Havzası Termik Santral Projesi" konulu sunum yaptı.

TEMA üyeleri daha sonra salonda hatıra fotoğrafı çektirdi.

Toplantıya, öğretim üyeleri, üniversitelerin çevre topluluklarının üyeleri ve 21 ilden yaklaşık 300 TEMA gönüllüsü katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com