Tembel göze karanlık tedavisi

Tembel göze karanlık tedavisi
Kanada'da yapılan bir araştırmada tembel göz bir süre karanlıkta bekletildiğinde görme yeteneği daha iyileştiği belirlendi. Bu yöntemin çocuklarda sık görülen bu tembelliğin tedavisinde önemli bir şama olabileceği belirtildi.
Çocukların bir kısmında görülen göz tembelliğinin karanlıkla tedavi edilebileceği belirtildi. Kanada'da yapılan bir araştırmada 10 gün karanlıkta bekletilen tembel gözün görme yeteneğinin 'heyecan verici' bir şekilde geliştiği gözlemlendi. Kanadalı araştırmacılar daha başlangıç aşamasında olan bu yöntemin çocuklardaki göz tembelliğinin tedavisi için yeni bir yol olduğuna inanıyor. 
 
Tembel göz ya da ambliyopi 25 çocuktan birini etkiliyor. Göz ile beyin arasındaki bir bağlantıdan kaynaklanan bu sorun çocuklarda ileriki yaşlarda körlüğe varabilecek daha ciddi sorunlara yol açabiliyor. Nova Scotia'daki Dalhousie Üniversitesi araştırmacıları göz tembelliği olan çocukları penceresiz kapalı iç içe geçmiş odalara koyup 10 gün görme yetenekleri test edildi. 10 gün çocuklar opdalardayken beslendi. Bir hafta sonra tembel gözün görmeye başladığı tespit edildi. 
 
Cell dergisinde çıkan araştırma sonucunu değerlendiren Kevin Duffy "heyecan verici" ifadelerini kullandı. Araştırmada karanlıkta kalan çocukların beyinlerinin ham kısmının çalışmaya başladığı belirtildi. 
 
Ancak Londra King's College'den Prof. Chris Hammond deneyde pratik ve etik sorun olmasına rağmen heyecan verici olduğunu söyledi. geçen yıl Cardiff Üniversitesi'nde yapılan aynı tür deney hayvan hakları savunucularının tepkisini çekmişti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com