Temel Doğa Eğitim Laboratuarı!

Temel Doğa Eğitim Laboratuarı!
Muratdağı üniversite öğrencilerinin 'ekolojik temel doğa eğitimi laboratuarı' oldu...

Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Muratdağı, Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi alan üniversite öğrencilerinin açık bir doğa laboratuarı oldu.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen ve Uşak Üniversitesi'nce gerçekleştirilen Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi projesi 2312 metre yüksekliğe sahip Muratdağı'nda yapıldı.
Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi Proje sorumlusu Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Mehmet Deniz, Uşak Ticaret Lisesi öğretmenleri Şuayip Türkyılmaz ve Ömer Kaya tarafından hazırlanan projenin ikincisinin Muratdağı, Ulubey Kanyonları, Gediz, Uşak, Eşme, Banaz, Ulubey, Dumlupınar, Çivril, Karahallı ve Uşak çevresinde gerçekleştirildiğini söyledi.
Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Mehmet Deniz, Türkiye'nin değişik üniversitelerinde görevli konusunda uzman seçkin hocalar ve TÜBİTAK İzleyicisi İlay Çelik eşliğinde gerçekleştirilen proje ile çeşitli üniversitelerden gelen 27 öğrenciye verilen eğitimin Gediz'in Muratdağı'nda başlatılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.
Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Genel Coğrafya Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hasan Çukur tarafından verilen Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi, Gediz ve Porsuk nehirlerinin doğuş noktası olan Muratdağı'nın Karapınar Yaylası Kesiksöğüt mevkisinde başladı. Önce buradaki genel coğrafik yapı ve bitki örtüsünü öğrencilerine tanıtan Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Genel Coğrafya Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hasan Çukur, yüksekliğe ve iklim şartlarına göre gelişen çam türlerinin boyları ve yaşlarının nasıl tespit edileceği hakkında geniş bilgiler verdi. Dendrokronoloji aletleri ile uygulamalı gösteriler yapan Genel Coğrafya Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hasan Çukur, verdiği bilgiler üzerine öğrencilerin sorduğu soruları cevapladı. Daha sonra her öğrencinin çam ağaçları üzerinde yaş ve boylarını bulmaları konusunda deneyler yaptırdı.
Bölgedeki iklim şartları, toprak ve kaya yapısı ile tüm bitki ve hayvan çeşidi üzerinde de bilgi edinen öğrenciler, eğitim çalışmalarını tamamladıktan sonra buradaki akarsuları incelediler ve şelaleleri gezdiler.
Eğitimin ikinci gününde 1450 metre yükseklikteki Muratdağı Kaplıcası Dinlenme Tesisleri ve Türkiye İzcilik Kampını dolaşan öğrenciler, buradaki doğal sıcak su ve soğuk su kaynakları üzerinde incelemeler yaptılar. Tesislerde yemek yiyip dinlenen öğrenciler, endemik bitki ve çeşitli kuş türlerinin bulunduğu Söbealan Yaylası ile diğer yaylalarda araştırmalar yaparak eğitimlerine devam ettiler.
Uzman hocalar tarafından verilen 3 günlük Muratdağı eğitimini tamamlayan lisans, yüksek lisans doktora öğrencileri ilçeye dönerek Gediz Belediyesi'ni ziyaret ettiler. Üniversite hocaları, öğrenciler, araştırma görevlileri, öğretmenler ve personelden oluşan toplam 35 kişinin katıldığı eğitim projesinin 10 gün süreceğini ifade eden Araştırma Görevlisi Mehmet Deniz, başta Muratdağı olmak üzere Ulubey Kanyonları, Gediz, Uşak, Eşme, Banaz, Ulubey, Dumlupınar, Çivril ve Karahallı bölgelerinin Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi projesi ile öğrencilere doğal bir laboratuar olarak sunulduğunu kaydetti.
Araştırma Görevlisi Mehmet Deniz, 'Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Ekolojik Temelli Doğa Eğitimi projesi ile üniversite öğrencilerimizde doğa bilinci oluşturarak araştırma ve geliştirmeye yönelmelerini, bilimi popüler görmelerini ve ileride yapılacak çalışmalar için onları öncü olmayı amaçlıyoruz' dedi.
Tüm misafirlere Gediz Belediyesi tarafından Gediz Tarhanası ve Saruhanlar köyünde yapılan ağaç kaşık hediye edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com