Temiz enerji için pedal çevirdiler

Temiz enerji için pedal çevirdiler
"Kayseri'de Bisikletli Yaşam" projesi kapsamında katılımcılar, yaklaşık 5 kilometre bisiklet sürdü

KAYSERİ (AA) - Temiz Enerji Vakfı'nın (TEMEV) hazırladığı, Birleşmiş Milletler Küçük Destek Programı tarafından desteklenen "Kayseri’de Bisikletli Yaşam" projesi kapsamında katılımcılar bisiklet sürdü.

Proje yürütücüsü Ayla Tutuş, etkinlikten önce AA muhabirine, Türkiye'de küresel iklim değişikliğinin önlenmesi ve verimlilik strateji planı kapsamında yer alan bisikletin, ulaşım aracı olarak kullanılmasının yaygınlaştırılması amacıyla yola çıktıklarını söyledi.

Projenin, Abdullah Gül Üniversitesi'nde düzenlenecek panelle sona ereceğini belirten Tutuş, şunları kaydetti:

"Projeye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Hollanda Büyükelçiliği, Erciyes Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Duch Cycling Embassy, Embarq Türkiye, Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği, Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi, Delta Bisiklet, Kayseri Bisiklet AŞ. Erciyes AŞ. Perşembe Akşamı Bisikletçileri gibi kurum ve kuruluşlar destek veriyor. Proje kapsamında bisiklet temalı sosyal etkinliklerle toplumsal bilincin artırılması ve yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi suretiyle bisikletin günlük yaşamda ulaşım aracı olarak kullanımının tercih edilmesini hedefledik. Bugünkü etkinliğimiz de bu kapsamda gerçekleştirildi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi önünden başlayarak Abdullah Gül Üniversitesi'ne kadar bisiklet süreceğiz."

Anne çocuk bisiklet gezintisi şeklinde planladıkları etkinliğe babaların da katıldığını ifade eden Tutuş, bundan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Bisiklet kullanımının yaygınlaşmasıyla Türkiye'nin cari açığının da azaltılabileceğine dikkati çeken Tutuş, "Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri, cari açık ve cari açığın yüzde 80'i enerji kaynaklı. Ulaşım da bunun bir parçası. Ulaşımda mümkün olduğunca motorsuz, doğayla barışık araç tercih edilirse hem cari açık azalır hem de doğaya ve insan sağlığına katkı sunulur" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi önünden trafik ekipleri eşliğinde hareket eden katılımcılar, yaklaşık 5 kilometre pedal çevirerek Abdullah Gül Üniversitesi Sümer Yerleşkesi önüne ulaştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com