"Temiz Futbol Anıtı Ulusal Güzel Sanat Eseri" Yarışması

Temiz Futbol Anıtı Ulusal Güzel Sanat Eseri Yarışması
Trabzon Belediye Meclisinin, 2010-2011 futbol sezonundaki şike sürecine tepki göstermek amacıyla düzenlediği ve 33 eserin değerlendirildiği yarışmada dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri verildi

TRABZON (AA) - Trabzon Belediye Meclisinin, 2010-2011 futbol sezonundaki şike sürecine tepki göstermek amacıyla düzenlediği yarışmada dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri verildi.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen ödül törenine, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Yakup Aslan, meslek odaları temsilcileri, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı.

Gümrükçüoğlu, burada yaptığı konuşmada, Trabzonluların yanı sıra ülkenin çeşitli illerinde ve yurt dışında yaşayan milyonlarca Trabzonspor taraftarı olduğuna işaret ederek, "Belediye başkanı olarak 2010-2011 futbol sezonu şampiyonu olduğumuz halde Trabzon halkının tümünün önemli bir haksızlığı halen yaşamakta olduğunu belirtmek istiyorum. Her konuda üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğü hakim olacaktır" dedi.

Futbolda kardeşliğin tesisi için yaşanan haksızlığın giderilmesi gerektiğini vurgulayan Gümrükçüoğlu, şöyle devam etti:

"Biz temiz futbolu tüm Türkiye’ye Trabzon’dan ilan ederken yine barışı ve kardeşliği istiyoruz. Sporun her dalında olduğu gibi futbolun da kavganın, dövüşün, düşmanlıkların kaynağı olmasını değil barışın ve kardeşliğin kaynağı olmasını arzu ediyoruz. Biz istiyoruz ki tüm takımların taraftarları şehrimize gelsin, sahilimizde, sokaklarımızda, parklarımızda ve sanatevlerimizde formaları ile gezsinler. Sahada etik anlayış içerisinde birbirlerine hakaret etmeden kendi takımlarının tezahüratlarını en iyi şekilde yapsınlar, birbirlerini tebrik etsinler, tokalaşarak ayrılsınlar. Bunun temel adımı, bu adaletsizliğin giderilmesi kararını Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) alması ve Trabzonspor'un şampiyonluk hakkının tescil edilmesidir."

Gümrükçüoğlu, hak ve adalet için Trabzonspor’un şampiyonluğunun tescillenmesi gerektiğini dile getirerek, "Türkiye kamuoyunda hakkın teslim edildiği ve yargı yolları, Yargıtay kararı dahil, tamamlanmış bulunarak ülke hukukunda sonucu alınmış olan kararlara TFF de artık riayet etmelidir. UEFA’nın, CAS'ın bugüne kadarki kararları da aynı paraleldedir. Hakkın ve adaletin gereği ne ise o yapılmalıdır" diye konuştu.

- "Kupanın anlamı büyük"

Yakup Aslan da asla bir düşmanlık ifadesini kabul etmediklerini belirterek, "Sporda rakip vardır, yenilmek vardır ama düşmanlık yoktur. Biz kimsenin küme düşmesini, kimsenin de hapis yatmasını istemiyoruz. Biz hakkın tescilini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bütün Trabzon camiası olarak temiz futbol için uğraştıklarını anlatan Aslan, "Kupa belki bir teneke parçasıdır ama temsil ettiği anlam bizim için çok önemlidir. O yüzden bu temiz futbol anıtı bu alanda bir ilk olma özelliği açısından da çok önemli ve değerlidir" dedi.

Gümrükçüoğlu ve protokoldekiler, konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren eser sahiplerine ödüllerini verdi. 

Jüri üyelerinin 33 eseri değerlendirdiği yarışmada, Dokuz Eylül Üniversitesinden Heykeltıraş Uğur Tankut'un ikinci, Marmara Üniversitesinden Heykeltıraş Nilüfer Ergin Doğruer ve ekibinin üçüncü olduğu, Mimar Sinan Üniversitesinden Heykeltıraş Orhan İlyas, Hacettepe Üniversitesinden Heykeltıraş Tansel Ceber ve Gazi Üniversitesinden Mimar Tolga İltir'in mansiyon kazandığı açıklandı. Yarışmaya katılan eserler içerisinde kamusal kentsel alan yaratma açısından yeterli özelliğe sahip eser bulunmadığı için birincinin belirlenmediği kaydedildi.

Yarışmada dereceye giren eserlerden hangisinin Trabzon'da "Temiz Futbol Anıtı" olarak yapılmasına, eserlerin Trabzon'daki kültür ve sanat kurulu ile mensuplarının katılımıyla oluşturulan heyetin yanı sıra Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Kültür Komisyonunun incelemesinin ardından Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisince karar verileceği belirtildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com