Tepkiler dinmek bilmiyor

Tepkiler dinmek bilmiyor
ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal'la, Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmle ilgili telefon görüşmesi yaparken, filme tepkiler de sürüyor.
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hilary Clinton Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud Al Faysal'ı telefonla arayarak bölgesel ve uluslararası ilişkilerin yanı sıra Peygamber efendimize hakaret içeren film ile ilgili gelişmeleri görüştü.
 
Suudi Arabistan resmi haber ajansının(SPA) haberine göre Clinton öncelikle Prens Faysal'ın geçirdiği başarılı ameliyattan dolayı geçmiş olsun dileklerini iletti. Ardından Clinton ile Faysal arasında bölgesel ve uluslararası konular ele alındı. 
 
Aynı zamanda taraflar Hz. Muhammed'e hakaret içeren filmle ilgili görüş alışverişinde bulundu. Faysal Suudi Arabistan'ın duruşunu açıklarken bu filmin yapılmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. 
 
Clinton da Kral Abdullah'ın Madrid dinler arası diyalog konferansı ile kültürler ve dinler arasındaki diyaloğun gelişmesindeki katkılarından övgü ile bahsetti. 
 
Öte yandan Faysal, film nedeniyle Amerikalı diplomatlara yönelik gerçekleştirilen saldırıları kınadığını söyledi. Faysal, diplomatlara saldırının İslam dininin prensipleri ve uluslararası kanunlar çerçevesinde kabul edilemez olduğunu ifade etti. 
 
Batı iki yüzlü bir tutum içinde
 
Öte yandan filme tepki gösteren Kuveytli Milletvekili Velid Tabatabai, yaptığı açıklamada, ''Batı hürriyet kavramına karşı iki yüzlü bir tutum sergiliyor. Radikal İslam, Müslümanlara zulmeden Batı'nın İslama karşı radikalleşmesinin yansımasından başka bir şey değil'' açıklamasında bulundu. 
 
Malezya'dan fragman çağrısı
 
Malezya ise Google'dan söz konusu filmle ilgili fragmana erişimi engellemesini istedi.
 
Çin: İslam'ın yerilmesine karşıyız
 
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, farklı din ve medeniyetler arasında iletişim kurulması yönünde çağrı yaparken, İslam'ın imajını ve Müslümanların duygularını incitecek herhangi bir eyleme karşı olduklarını belirtti. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com