Tercümanın parasını sanık ödeyecek

Tercümanın parasını sanık ödeyecek
Anadilde savunma yasasına göre, tercüman isteyen sanık, sadece düzenlenen listeden tercüman seçebilecek ve bütün giderlerini karşılayacak.

Anadilinde savunmayı düzenleyen tasarıda sanıkların tercüman seçimine ilişkin uygulamaya "liste" ve "gider" ayarlaması yapıldı.
 
TBMM Adalet Komisyonu bünyesinde oluşturulan alt komisyonda yapılan değişikliğe göre sanıklar, yalnızca bulundukları ildeki il adli yargı adalet komisyonu düzenlenen listeden tercüman seçecek. Tercümanı kendisi seçen sanıklar tercüme giderlerini karşılayacak.
 
Cumhuriyet’in haberine göre, tercümanını kendi seçmeyen sanıklar için de il adli yargı adalet komisyonları tarafından düzenlenen listede yer alan kişiler arasından savcılar ve hâkimler tarafından seçim yapılacak.
 
Hâkim ve savcılar başka illerdeki listelerden de tercüman seçebilecek. Savcı ve hâkimler tarafından seçilen tercümanların giderleri devlet tarafından karşılanacak.
 
Alt komisyonda hükümlülerin eşleriyle birlikte bir gün boyunca görüşmesini düzenleyen maddede değişiklik yapıldı. Buna göre, hükümlüler, eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine etkin katılımı, kurum düzenine karşı tutumları ve kendilerine verilen işlerdeki gayretleri dikkate alınarak teşvik esaslı ödüllerden yararlanabilecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com