Terim'i affetmeyin talimatı verdiler

Terim'i affetmeyin talimatı verdiler
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in avukatı Rezan Epözdemir, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Radyospor'da Özgür Sancar'a açıklama yapan Epözdemir, "Aykut Kocaman'a yaptığı sportmenliğe aykırı davranıştan para cezası veriyorsunuz. Müvekkilime gelince soyunma odasından men cezası veriyorsunuz. Giriş yasağı veriyorsunuz. Hukuk hepimize lazım. Atarsınız sonra bumerang gibi geliyor, sizi vuruyor. Bugünkü koşullarda haksız gayri adil karar veren iradeler, zamanı geldiğinde adalet çığlığı atabilirler" şeklinde konuştu.

İşte Rezan Epözdemir'in açıklamaları:

HAKEM RAPORUYLA TEMSİLCİNİNKİ ARASINDA ÇELİŞKİ VAR

"Bu ceza hukuki dayanaktan yoksun ve mesnetsiz bir ceza. Biz bir kısım eylemleri ikrar ettik. Sayın Fatih Terim de aynı şeyi yaptı. "Adalet tecelli etsin" dedi. Fakat birkaç husus itibariyle bu cezayı hukuken kabul etmek mümkün değil. 7 maçlık cezanın 3 maçlık cezası sayın Terim'in temsilciye yönelik olarak verilen eyleminden dolayı verilen bir ceza. Temsilci raporunda Terim'in kendisine hakaret ettiğini iddia ediyor. Hakem ve dördüncü hakem ise raporlarında temsilciye hakaret etmediğini sadece itirazda bulunduğunu söylüyor. Futbol disiplin talimatının 77. maddesi 2. fıkrası müsabaka görevlilerinin raporları arasında çelişki olması durumunda oyun alanı içerisindekilerde hakem raporu, oyun alanı dışındakinde ise temsilci raporu esas alınır diyor. Hakem ve 4. hakem itiraz var diyor, temsilci hakaret var iddiasında bulunuyor. PFDK bu çelişkiyi görmezden gelerek inanılmaz biçimde 3 maç ceza veriyor. Bu talimatlar PFDK için yasal düzenleme niteliğinde bunları tartışamazsınız dedik. Oyun alanı teknik heyetlerinde de bulunduğu bölümü kapsıyor. Dolayısıyla bu çelişki göz ardı edilip ceza verilemez. Abdürrahim Albayrak ile ilgili olarak "olayları yatıştıran kişidir, Terim'in bana ettiği hakarete şahit olmuştur" diyor temsilci. Dolayısıyla sayın Albayrak şahit olarak dinlenmesini istedik. Abdürrahim beyi dinlendiler ve Abdürrahim bey hocanın temsilciye hakarete olmadığını beyan etti. Tüm bunlara ek olarak "içtima hükümleri var; fiil bütünlük arz ediyor.

MEIRELES'DE HAKEM RAPORUNA RAĞMEN KARARI DEĞİŞTİRDİLER

Hem hakeme hem gözlemciye hakaretten ceza veremezsiniz, ayrı ayrı 3 maç" dedik. Tek bir ceza vermeniz gerekir dedik. Adaletin yerine gelmesi, objektif yarışma koşullarının oluşması için son 5 hafta şampiyonluğun kaderini belirleyecek, dolayısıyla vereceğiniz kararlar çok belirleyici" dedik. "Bu ceza kararı hukuki dayanaktan yoksun, mesnetsiz bunu kaldırın" dedik. Meireles'te bunu yaptılar. 11 maç ceza verdiler. Hakem raporunda tükürük ve hakaret var, "Meireles şeref ve haysiyetimi rencide eden bir el hareketi yaptı" diyor. Fakat Tahkim Kurulu hakem raporu böyle olmasına rağmen, bizde aksine kanaat oluştu dedi ve oyuncunun cezasını 4 maça indirdi. Demek ki müsabaka görevlilerinin raporlarının aksi ispat edilebiliyormuş. Biz de aksini ispat ettik. Hakem – temsilci raporlarında çelişki var. Abdürrahim Albayrak'ın beyanları var. Dolayısıyla biz 3 maçın kaldırılması gerektiğini söyledik."

TERİM HER ZAMANKİ GİBİ DÜRÜSTÇE AÇIKLADI

"Fatih Terim, mesleki kararlarında da, spor yaşamında da idama gitse bile dürüstlüğü kendisine şiar edinmiş bir insandır. Yaptığı şeyleri hoca zaten söylüyor. Verilen karardan sonra "Ben hakeme karşı hareketlerimde kendimi kaybetmiş olabilirim, ağzımdan yanlış kelamlar çıkmış olabilir" diyor. Hamit Altıntop için vurdum diyebilirdi; hayır dürüstçe söylüyor. Aksini söylese ispatı mümkün değildi. Fakat hoca adaletin tecellisi için gerçek olanı söyledi. Gözlemciye hakaret etmedi."

AFFETMEYİN TALİMATI VERDİLER

"Ayrıca hocayı bu noktaya getiren süreçler var. Devre arasında hakem seminere yapıyorsun. Hocanın görüntülerini gösteriyorsun. Genç hakemlere "Fatih Terim'e tolerans yok. Terim'i bu gibi durumlarda direkt ihraç edeceksin" diyorsun. Hakemler bunu ikrar ediyorlar. Serkan Çınar, röportajında bunu söyledi. Biz de bu röportajı tahkim kuruluna sunduk. Maçın 4. hakemi 40 dakikaya kadar yedek kulübesinin önünde duruyor. Futbolcuların maçı izleme olanağını dahi ortadan kaldırıyor. Bertaraf ediyor. Bu hocayı tahrik eden bir davranıştır. Hiç dikkate alınmıyor. Sonra "maç öncesi uyarı yaptım" demiş maçın hakemi. Abdürrahım Albayrak dinlendi. Hiç böyle bir uyarı yoktu. "Hakem bizim odamıza gelmedi" dedi. Maçın içerisinde de 4. hakemin uyarısı yok. Uyarılmadan ihraç edilmek suretiyle Fatih Terim'in itibar, şeref ve haysiyeti rencide edilmek isteniyor. İtibarsızlaştırılmaya çalışılıyor.

TERİM: "ÜZGÜNÜM, HAKEME KARŞI...

"Tahrikten faydalanmamız gerekir dedik. Bunu da uygulamadılar. Hacının maç sonu açıklamalarına para cezası veriliyor; topu yere vurma eylemine ise soyunma odasına girme yasağı veriliyor. Bunu da paraya çevirme imkanları varken yapmadılar. Soyunma odasından, yedek kulübesinden men cezası veriyorlar. Hani hukukta yeknesak uygulanıyordu. Dördüncü hakem atma, attırma değil oyunu güzelleştirme üzerine eylemlerini ayarlamalı. Futbol el kitapçığı "dördüncü hakem görünmez olacak" diyor. Bizim dördüncü görünmez mi? 40 dakika boyunca yedek kulübesinin önünde durdu. Tahrik hükümlerini uygulayın dedik. Paraya çevirebilirsiniz dedik. Fatih Terim'in Galatasaray'a katkısı ortada. Futbolcu kendisini kulübede görünce bir başka motive oluyor. Varlığı birebir maçın sonucunda etkili olabiliyor. Görülmemiş biçimde 9 maç ceza vererek sadece Terim'i değil. 30 milyon Galatasaraylı'yı, Galatasaray Spor Kulübü'nün tüzel kişiliğini de cezalandırıyorsunuz. Para cezası verseniz, zaten bu cezalara sayın Terim de katlanacak. Ama yapmıyorlar. Zaten hakeme yönelik yanlış sözler ağzımdan çıktı, üzüntülerimi belirtiyorum" demiştir. Bu bir ikrardır. İkrar bir kabulü beyandır. Ve ceza da indirim için esaslı bir dayanaktır. Ama bu gerçeği bile göz ardı ettiler. Bir tek Tahkim Kurulu bunu yapmıyor sanırım.

FATİH TERİM: "TAHKİM KURULU BENİ YANILTMADI"

"Bir buçuk saat bunları anlattıktan sonra sayın Terim'le görüştük. Hoca bile beni arayıp, "Acaba adalet tecelli eder mi? Ben yanılıyor muyum?" dedi. Fakat inanılmaz biçimde saat 19.00'da karar açıkladı. Bu kadar önemli hukuki donelerimize karşın kararı onadılar. Hoca da bize, "Yanılmadım. Haklılığım ortaya çıkmış oldu. Tahkim Kurulu beni mahcup etmemiş oldu" dedi. Amatör kulüpleri cezalandırmak için Fatih Terim gibi biri büyük teknik adamı emsal göstermeye çalışıyor, bu kadar önemli hukuksal gerçekleri göz ardı ediyorsanız, bu kararları onuyorsanız, bu çok düşündürücüdür. Müvekkilimin beyanı şudur. Biz bu davada masum değiliz; ama mağduruz" şeklindedir. Hakkaniyeti aykırı bir karar verilmiştir."

TERİM'E FARKLI KOCAMAN'A FARKLI UYGULAMA

"Aykut Kocaman'a yaptığı sportmenliğe aykırı davranıştan para cezası veriyorsunuz. Müvekkilime gelince soyunma odasından men cezası veriyorsunuz. Giriş yasağı veriyorsunuz. Hukuk hepimize lazım. Atarsınız sonra bumerang gibi geliyor, sizi vuruyor. Bugünkü koşullarda haksız gayri adil karar veren iradeler, zamanı geldiğinde adalet çığlığı atabilirler. Dolayısıyla hukuk hepimizi lazımdır."(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com