Termal Turizmi Olumsuz Etkiledi

Termal Turizmi Olumsuz Etkiledi
Geçtiğimiz ay Kütahya Gümüş Köy'deki siyanür sızıntısı iddiaları, tüm yetkililer tarafından yapılan araştırmalar neticesinde asılsız olduğu söylenmişti. Gümüş Köy'e 12 km uzaklıkta bulunan Yoncalı Kaplıcaları esnaf ve vatandaşları bu söylenti yüzünden m

Geçtiğimiz ay Kütahya Gümüş Köy'deki siyanür sızıntısı iddiaları, tüm yetkililer tarafından yapılan araştırmalar neticesinde asılsız olduğu söylenmişti. Gümüş Köy'e 12 km uzaklıkta bulunan Yoncalı Kaplıcaları esnaf ve vatandaşları bu söylenti yüzünden mağdur olduklarını söyledi.
Geçtiğimiz ay Kütahya Gümüş Köy'deki siyanür sızıntısı iddiaları, tüm yetkililer tarafından yapılan araştırmalar neticesinde asılsız olduğu söylenmişti. Gümüş Köy'e 12 km uzaklıkta bulunan Yoncalı Kaplıcaları esnaf ve vatandaşları bu söylenti yüzünden mağdur olduklarını söyledi.
Kütahya Gümüş Köy'deki gümüş üretim tesisinde meydana gelen barajların kendi içindeki seddelerden birinin yıkılması siyanür sızıntısı iddialarının ortaya çıkmasına sebep olmuştu.
Çevre ve Orman Bakanlığı ve konu ile ilgili yetkililerin yaptıkları araştırmalarda kesinlikle bir gram bile siyanürün toprağa ve suya karışmadığı ifade edilmişti. Siyanür iddialarının ardından haftalar geçti. Termal turizmi hızlandırmaya çalışan Kütahya siyanür ile adının anılmasından bir hayli yara aldı.
Kütahya Kent Konseyi Turizm Komisyonu yetkilileri, Yoncalı Kaplıcaları işletmecileri ve esnafları bir toplantı düzenleyip yaşadıkları sıkıntıları gazetemize anlattılar.
Esnaf ve vatandaşların bir hayli zor durumda olduğunu söyleyen Kütahya Kent Konseyi Turizm Komisyonu Başkanı Ercan Mercan şunları söyledi. “Eti Gümüş'de meydana gelen olayla ilgili çıkan dedikodular, herhangi bir tehlike olmamasına rağmen bizleri çok mağdur etti. Yalan yanlış buranın suyuna siyanür karıştı diye dedikodular çıktı. Kütahya Valiliği'nin, Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı tahlillerde hiçbir şekilde siyanür izine rastlanmamıştır. İşletmeciler olarak mağdur duruma düştük.” dedi.
Enne Köyü Muhtarı Ali Karanlı ise şunları söyledi. “Buranın yer altı kaynakları kuzey-batıdan güney-batıya geçmektedir. Gümüş bizim 10 km güneyimizdedir. Patlasa dahi hiçbir şekilde etki altına almamaktadır. Sıcak ve soğuk sularımız motopomp ile basıldığından dolayı en az 300 metreden hiçbir zaman böyle Bir şey asılsızdır.”
Pansiyon işletmecilerinden Ali Yıldız ise Yoncalı kaplıcalarında akan içme ve şifalı suların 300-400 metre derinliğinden çıktığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı : “HalkımızınYoncalı Kaplıcalarından her yıl faydalandığı gibi, bu senede gelip faydalanabilir.”
Bir diğer işletmeci Emin Gürsoy ise geçen senenin bu ayına göre şu anda %50 gelen sayısında azalma olduğunu ifade etti. Yetkililerin yaptığı açıklamalar yeterli olmamış görünüyor. Gelecekte Zafer Havaalanının kurulmasıyla birlikte termal turizmde büyük bir patlama beklenen Kütahya halkı ve esnafı asılsız iddiaların oluşturduğu olumsuzluklardan şikayetçi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com