Termik Santralleri ve kömür sahalarının özelleştirilmesi

Termik Santralleri ve kömür sahalarının özelleştirilmesi
Maden-İş Sendikası Hisarcık Şube Başkanlığı Kütahya'nın Hisarcık ve Emet ilçelerinde çalışan bor işçilerine termik santrallerinin ve kömür sahalarının özelleştirilmesi konusunda basın açıklaması yaptı.

Maden İşçileri Sendikası Hisarcık Şube Sekreteri Abdullah Yeşilyurt işçilere hitaben yaptığı basın açıklamasında, “Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santrallerinde çalışan Tes-İş Sendikası üyesi enerji işçileri ile bu santralleri besleyen kömür sahalarında çalışan sendikamız üyesi maden işçileri, örnek bir sınıf dayanışması ile özelleştirmeye karşı aylardır omuz omuza kararlı bir mücadele sürdürmektedir. Sendikamız üyesi maden işçileri ve Tes-İş Sendikası üyesi enerji işçileri, özelleştirmelerin bölgelerine yoksulluk, işsizlik ve göçten başka bir şey getirmeyeceğinin, bu işletmelere sahip çıkmanın millete, vatana da sahip çıkmanın bilincindedir. İşçiler, aynı paralelde düşünen bölge halkı, bölgedeki demokratik oluşumlar ve kitle örgütleri ile tam bir dayanışma içinde hareket etmektedir. Bu özelleştirme kararlarının geri alınması, Ocak 2014’te yapılması kararlaştırılan ihalelerin iptal edilmesi için hem direnmekte, hem de bütün demokratik iletişim kanallarını kullanarak ülkemizi yönetenlere seslerini duyurmaya çalışmaktadır.” dedi.

Abdullah Yeşilyurt, Maden ve enerji işçileri özelleştirmeye karşı uzun soluklu direnişleri çerçevesinde dönüşümlü açlık grevine başladıklarına dikkat çekerek,” Açlık grevleri 29 Aralık 2013 tarihindeki mitinge kadar devam edecektir. Mitingin ardından iki sendika tarafından belirlenen mücadele programı çerçevesinde demokratik, meşru eylemler kararlılıkla sürdürülecektir. Bizler Maden-İş Sendikası Hisarcık Şube Başkanlığı ve Emet Bor İşletmesi ile Hisarcık Konsantratör tesisleri çalışanlar olarak Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santral ve kömür sahalarının özelleştirilmesine karşı sendikalarının öncülüğünde direnen maden ve enerji işçilerinin haklı mücadelesini sonuna kadar desteklediğimizi, onlarla omuz omuza olduğumuzu ilan ediyoruz. Bizler, ülkemize, milletimize büyük zarar veren, işsizlik ve yoksulluk üreten, milletin mallarının yok pahasına yerli yabancı firmalara satışı anlamına gelen bütün özelleştirmelerin ve enerji, maden özelleştirmelerin durdurulmasını, bu çerçevede Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santralleri ile kömür sahalarının özelleştirme ihalelerinin iptal edilmesini yüksek ve kararlı bir sesle talep ediyoruz” İfadelerini kullandı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com