'Terör gazisi değil' diye protez bacağının parası istendi

'Terör gazisi değil' diye protez bacağının parası istendi
SGK, 2 yıl sonra terör gazisi olmadığı ve malülen emekli olduğu tespit edildiği gerekçesiyle Hasan Ata'dan faiziyle birlikte protez bacağın bedeli olan 74 bin TL'yi istedi

Konyalı 40 Yaşındaki Hasan Ata, 1993 yılında vatani görevini yaptığı sırada, cinnet geçiren bir askerin ateş etmesi sonucu 2 arkadaşıyla birlikte yaralandı. Sağ bacağını diz altından kaybeden ve malülen emekli olan Ata, 2 yıl önce Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla elektronik protez bacak taktırdı.

Fakat SGK, 2 yıl sonra terör gazisi olmadığı ve malülen emekli olduğu tespit edildiği gerekçesiyle Ata’dan faiziyle birlikte protez bacağın bedeli olan 74 bin TL’yi istedi.

1999’DA YENİ DÜZENLEME

O dönem terör saldırısı sonucu gazi olanlarla aynı statüde olduklarını ifade eden Hasan Ata, şunları söyledi: "1999 yılına kadar protez taktırabilmek için devletin bize sunduğu tüm imkanlardan faydalandık. İstediğimiz protezi yaptırabildik. Ancak 1999 yılındaki düzenlemeler ile biz sınıflandırıldık. Terörle mücadelede yaralananlar ve vazife malülü olan arkadaşlarımın konumları değişti. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren arkadaşlar için, özellikle protez taktırmada hiç bir sınır olmaksızın istedikleri ve diledikleri zaman yurt dışı dahil olmak üzere en son sistem tedavi yöntemleri protez ortez kullanma hakları verildi. Ama bizimkiler de sınırlandırıldı.

"ÖNCE ÖDEDİLER, SONRA PROTEZİN PARASINI İSTEDİLER
2009 yılında elektronik protez bacak taktırmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurduğunu belirten Hasan Ata, kurum tarafından yapılan incelemenin ardından şartları uygun olduğu için elektronik protez bacak takdırdığını söyledi. SGK’nın o dönem protez bacağın parasını, medikal firmaya ödediğini ifade eden Hasan Ata, "2 yıl geçtikten sonra SGK müfettişlerinin incelemesi sonucunda bize ödenen protez bedelinin yanlış ödendiği, bizim vazife malülü olduğumuz, 3713 sayılı Terörle Mücadele kapsamına girmediğimiz için proteze ödedikleri paranın faizi ile birlikte 74 bin TL’yi 7 gün içerisinde ödememi istediler" dedi.

SGK’nın kendilerine klasik protez hakkı verdiğini hatırlatan Ata, "Elektronik protez bacakla adımlarımı daha iyi atıp yürüyebiliyorum. Çünkü elektronik protez bacak, adım hızlarımı ayarlıyor. Ama klasik protez bacakta adım atarken zaman zaman güçlükler çekiyorum. O yüzden elektronik protez bacağı tercih etmiştim" diye konuştu.

’PROTEZ BACAĞI SGK’YA VERİRİM’
Yetkililerden yardımcı olmalarını isteyen Hasan Ata, itiraz ettiğini fakat yetkililerin itirazın kabul olmayacağını söylediklerini belirterek, "Benim ve ailemin bu parayı ödeme gücümüz yok. Devletin bağladığı bir malüllen emekli maaşım var. Ödememiz için ısrar ederlerse, protez bacağı SGK’ya geri verip, protez bacaksız hayatıma devam ederim" dedi.

Hasan Ata’nın 5 yaşındaki kızı Fadime Çiğsen Ata da, babasının protez bacağının üzerine oturarak "Babamın bacağını almasınlar, beni kim gezdirecek" dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com