Terör olaylarından etkilenip "Anadolu Aslanı"nı ürettiler

Terör olaylarından etkilenip Anadolu Aslanını ürettiler
Terör olaylarından etkilenen iki öğrenci, zorlu arazi şartlarına sahip dağlık bölgelerde, güvenlik güçlerinin açık hedef haline gelmesini engellemek ve can kaybını azaltmak için adı "Anadolu Aslanı" olan insansız kara aracını yaptı

ESKİŞEHİR (AA) - DENİZ AÇIK - Terör olaylarından etkilenen iki lise öğrencisi, zorlu arazi şartlarına sahip dağlık bölgelerde, güvenlik güçlerinin açık hedef haline gelmesini engellemek ve can kaybını azaltmak için adı "Anadolu Aslanı" olan insansız kara aracı üretti. 

Emirhan Kurtul ile yaptıkları insansız kara aracıyla Eskişehir'de düzenlenen "8. Robot Yarışması"na katılan Özel Marmara Evleri İhlas Anadolu Koleji 11. sınıf öğrencisi Hüseyin Hilmi Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıl önce terör olaylarında askerlerin yerine kullanılacak kara aracı tasarlamaya karar verdiklerini kaydetti.

Uzun uğraşlar sonunda projeyi tamamladıklarını ifade eden Uysal, şöyle konuştu:

"Her şeyi kendi emeğimizle yapmaya çalıştık. Yardım aldığımız da oldu. Fizik öğretmenimiz Merve Davarcı Tekin, bize yardım etti. Çalışmalarımızı okuldaki atölyelerimizde yaptık. Düşük maliyetle yapabileceğimizin en iyisini ürettik. Tamamen yerli bir araç. 3 bin 500 liraya mal oldu. Ancak buna benzer araçlara, 100-150 bin lira fiyat biçiliyor."

-Karanlıkta bile kaliteli görüş

Emirhan Kurtul da aracın diğer projeler göre çok daha hızlı olduğunu ve "Headtrack" gözlük kontrolü sayesinde kullanıcıyla entegre bir cihaz ürettiklerini bildirdi.

Projelerinde şu anda yarı otomatik tüfeğin bulunduğunu anlatan Kurtul, "Aracımızın hızı saate 80 kilometreye kadar çıkıyor. Daha iyi bir motorla hızı artırabilir. Lazer nişanlama ünitesi var. Tak-çıkar entegrasyon kabiliyeti bulunuyor. Tekerlekleri paletli sisteme dönüştürülebilir. Üzerindeki silah değişebilir. Gece görüş özelliği var. Zifiri karanlıkta bile kaliteli görüş sağlıyor" diye konuştu.

Kurtul, ilgi gören araçlarında emeklerinin karşılığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Projede öğrencilere destek olan fizik öğretmeni Merve Davarcı Tekin ise öğrencilerin kendisine gelerek böyle bir proje yapmak istediklerini bildirdiğini söyledi.

Bu projelerin öğrenciler için önemli olduğuna değinen Tekin, "Ben onlara yol gösterdim. Başlarına bir çok olumsuzluk gelmesine rağmen işi bırakmadılar. Moralleri bozuldu ama asla vazgeçmediler" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com